Zařízení pCubee zvládne 3D zobrazení i bez brýlí
01.04.2010 14:42 Původní zpráva
Výzkumníci z kanadské Univerzity Britské Kolumbie vyvinuli zařízení, které dokáže navodit iluzi 3D obrazu i bez speciálních brýlí. Připomíná malé akvárium, v němž „plavou" trojrozměrné objekty. Je to však pouze iluze.
Klasická 3D technologie využívá stereoskopický princip - scéna je snímána ze dvou proti sobě mírně posunutých míst a každé oko vidí trochu jiný obrázek. Vyžaduje proto speciální brýle schopné oba obrazy oddělit - buď s opačně polarizovanými skly, nebo s červeným a modrým filtrem.
Zařízení pCubee pracuje na jiném principu. Jedná se o kvádr, jehož pět stran tvoří LCD displeje - chybí pouze v základně. Když ho uživatel drží v ruce a pohybuje s ním, má pocit, že místo displejů jsou na stěnách průhledná zrcadla umožňující sledovat dění uvnitř.
Iluze využívá takzvanou pohybovou paralaxu - zdánlivou změnu polohy pozorovaného bodu vůči pozadí, která vzniká pohybem pozorovatele. S tímto jevem máme každodenní zkušenost. Ve svém okolí neustále pozorujeme předměty, které jsou od nás různě vzdáleny, takže když se vůči nim pohybujeme, mění se i jejich vzájemné uspořádání. Vedle stereoskopického vidění je to další způsob, jakým náš mozek vnímá prostorovou hloubku.
ČTĚTE TAKÉ: Veletrh CES opanovaly tři rozměry a mobilní internet
Tahákem veletrhu jsou televize s 3D obrazem
Trojrozměrný efekt obstarává v případě pCubee pohybový senzor, který registruje změny ve vzájemné poloze kvádru a uživatele, a počítač, který na základě těchto změn upravuje obraz na panelech tak, aby odpovídal tomu, co by člověk viděl, kdyby sledoval skutečnou trojrozměrnou scénu.
3D obraz lze v pCubee pasivně sledovat, nebo jím i aktivně manipulovat - buď prostým pohybem (zachycená scéna díky pohybovému senzoru může reagovat například na zatřesení), nebo pomocí stylusu, jehož virtuální obraz vstupuje do obrazu.
Vedle hraní her může zařízení posloužit například architektům a konstruktérům pro 3D modelování nebo jako interaktivní muzejní exponát. Autoři už chystají komerční využití pCubee. Ve finální podobě však zřejmě LCD displeje ustoupí pokročilejší technologii OLED.
Foto: University of British Columbia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.