Těžký tank IS-3: parádní stroj generála Janka
23.05.2008 11:03 Původní zpráva
V sobotu se po zimní přestávce otevřou brány Vojenského technického muzea Lešany. To má ve svých sbírkách více než 350 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti. Server TÝDEN.CZ připravil seriál o pěti nejzajímavějších exponátech, které v Lešanech nedaleko Jílového u Prahy návštěvníci najdou.
Na věži nosil prestižní číslo 111 a lidé jej mohli vídat hlavně při vojenských přehlídkách v 50. letech. Sloužil jako parádní přehlídkový tank generála Vladimíra Janka, který za druhé světové války velel československým tankistům na východní frontě.
I později patřil ke klíčovým důstojníkům armády. Kdyby v polovině 60. let vypukla válka mezi Západem a Východem, s Jankem se počítalo na post velitele Československého frontu útočícího na Rýn a francouzský Lyon. Alespoň to předpokládal československý válečný plán z roku 1964. Jenže nic z toho se nestalo. Janko se v roce 1968 se zastřelil. To vykonával funkci náměstka ministra národní obrany a měl hodnost generálplukovníka. Jeho parádní tank se v témže roce dostal do sbírek vojenského historického ústavu. Loni byl sovětský kolos restaurován do pojízdného stavu. Jak se s ním jezdí?
ČTĚTE TAKÉ: Muzejník Burian: Merkava chytá lépe, než moje auto
"Je to stará konstrukce, všechno se ovládá mechanicky, bez pomoci posilovačů. Při řízení je poznat, že je to těžký tank. Za řídící páky prostě musíte pořádně zabrat. I tak Stalin těžko zatáčí," říká Josef Rendl, který s IS-3 jezdí v lešanském muzeu.
Těžký tank IS-3, vyvinutý na konci druhé světové války, byl na svou dobu revoluční typ. Dodnes historici vedou spory, jestli byl nasazený během berlínské operace. První fotky pocházejí až z vítězné přehlídky Rudé armády 7. září 1945 v Berlíně.
Těžký tank IS-3 |
Motor: dvanáctiválec V-2-IS |
Československá armáda uvažovala o zavedení těžkých tanků. Proto v roce 1950 koupila a testovala dva IS-3. Nakonec z plánu sešlo. "Tank se používal i jako výuková pomůcka v Brně a ve Vyškově. Československo totiž školilo vojáky z arabských zemí, které tento typ měly ve výzbroji. I díky tomu se tento jediný kus v Česku dochoval." říká Burian.
ČTĚTE TAKÉ: Přísně tajné rakety Vega
Foto: Robert Zlatohlávek, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.