Technologie
Umělá inteligence nikdy nemůže být lepší než mozek člověka
02.04.2019 10:37
Lidský mozek je nedokonalý a umělá inteligence (AI), která se od něj učí, nemůže být lepší než člověk sám, řekla na konferenci Singular University v Praze zakladatelka vědeckého vyhledávače využívajícího umělou inteligenci Iris.ai Anita Schjøll Bredeová. Nástroj, který se svým týmem vytvořila, dokáže pomáhat vědcům vyhledávat relevantní texty, aniž musí znát správná klíčová slova. Vývoj počítačů a AI se za posledních deset let podle ní posunul hodně dopředu, ale lidstvo je zatím daleko od AI, která bude stejně chytrá nebo chytřejší než člověk. V blízké budoucnosti by mohly přijít autonomní systémy, které dokážou například předpovědět epidemie.
"Budeme vyrábět stroje, které budou stejně sexistické, rasistické a předpojaté, jako jsou lidé, jelikož stroje se učí stejně jako lidský mozek a ten je plný chyb," uvedla Bredeová.
Podle Bredeové zatím vědci vyvinuli jen takzvanou omezenou umělou inteligenci, která je naprogramovaná, aby uměla jen jednu věc, i když ji umí lépe než člověk. "Ještě máme daleko k umělé superinteligenci, která je lepší než všechny lidské bytosti na planetě. Máme daleko také k umělé všeobecné inteligenci, která je stejně chytrá jako člověk," řekla.
Za posledních deset let firmy vytvořily algoritmy, díky nimž mobily například poznají na obrázku dům nebo zvíře. "Poznat kočku je těžké. Má uši, čtyři nohy a srst, to má ale i morče. V roce 2016 měl mobilní telefon iPhone dost síly a dat, aby podle fotek, které jsem udělala, vytvořil svůj vlastní algoritmus a dokázal rozpoznat obrázky v zařízení," popsala Bredeová.
Vývoj se podle Bredeové velmi posunul a může přinést mnoho novinek. Velký průlom by v roce 2019 mohlo přinést vizuální spojení objektů s pojmy. "Vezmu jablko a ukážu robotovi, že loupu jablko. Pak vezmu pomeranč a ukážu mu, že toto je pomeranč. Za tři dny mu řeknu, aby oloupal pomeranč. Robot bude vědět, co je pomeranč, co je jablko, co je loupání. Vizuálně si spojí objekty a pojmy a oloupe pomeranč," popsala.
Bredeová vidí velký posun v tom, že roboti dokážou psát texty a šířit takzvané fake news. Poznají také například stůl, který si člověk koupil na internetu. V budoucnosti podle ní vzniknou autonomní auta, autobusy nebo letadla, která změní způsob dopravy. Osobní takzvaní chatboti budou znát bankovní účet svého majitele a plány na dovolenou a dokážou poradit finančně. Mohly by vzniknout osobní mentoři, tedy stroje, které pozorují dítě, jak se učí, čemu rozumí a nerozumí, kde potřebuje pomoct a v čem je šikovné. Mohly by existovat také systémy, které předpovědí vznik epidemie, pomohou ji monitorovat a zastavit.
Mezinárodní konference Singular University podruhé v pražském Paláci Žofín představila celosvětově uznávané experty na technologie, podnikatele, vědce a inovátory, aby diskutovali o budoucnosti technologií. První konference se v Praze konala v roce 2018. Sešlo se přes 800 odborníků ze soukromého, veřejného i akademického sektoru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.