V Peru byla nalezena nedotčená hrobka vládce
05.07.2008 21:39
Nedotčenou hrobku močického panovníka objevili archeologové v severním Peru. Její stáří je asi 1700 let a vykazuje podobnosti s hrobkou rovněž močického Pána ze Sipánu, která byla nalezena v 80. letech minulého století.
Hrobka s bohatou výbavou z měděných, stříbrných a keramických předmětů byla objevena u paty jednoho z předinckých obřadních míst (takzvané huaky) v departementu Lambayeque po třech letech bádání. Jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů posledních let, který by mohl poskytnout cenné informace o močických vládcích v různých údolích i dalších místech, kde se tato kultura původně rozvíjela.
Rozhodně jde o významného příslušníka močické elity, prohlásil archeolog Bruno Alva, syn slavného badatele Waltera Alvy a člen expedice, která hrobku objevila. A pokud neměl stejné postavení jako jeho současník ze Sipánu, měl přinejmenším v oblasti značný politický vliv. Objevitel sipánské hrobky Walter Alva zdůraznil, že přinejmenším bude možné pochopit společnost a politiku Močiků, neboť nová hrobka dokazuje, že vůdčí elita sídlila v sousedících oblastech.
Nalezené předměty budou vystaveny v muzeu
U těla ležely měděné zdobené destičky - pektorály, kyje ze stejného materiálu, pokrývky hlavy, stříbrné korálky a náhrdelníky a ostatky služebníka a lamy, obětovaných aby doprovázeli nebožtíka na onom světě.
Všechny předměty byly kvůli bezpečnosti před vykradači hrobek přepraveny do nedalekého muzea Pána ze Sipánu, kde budou později i vystaveny.
Močická kultura se vyvíjela v 1. až 6. století v dlouhém úzkém pouštním pásmu na severním pobřeží Peru. Prosperovala organizovaná do malých království nebo místních panství. Objev nedotčené hrobky Pána ze Sipánu odhalil vysoký stupeň vývoje této civilizace, jež se vyznačovala mimo jiné keramickými uměleckými výtvory a používáním metalurgie.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.