V Pompejích byl po rekonstrukci otevřen dům gladiátorů

Věda a technika
4. 1. 2019 20:30
Archeologický areál v italských Pompejích.
Archeologický areál v italských Pompejích.

V archeologickém areálu v italských Pompejích byl po tříleté rekonstrukci veřejnosti zpřístupněn takzvaný dům gladiátorů, nazývaný také Schola armatorum. Informoval o tom web Archeologického parku Pompeje. Horní část část stavby se zhroutila na sklonku roku 2010, během druhé světové války ji v roce 1943 poškodilo spojenecké bombardování.

"Týmu restaurátorů se povedlo dát dohromady fresky, které se rozpadly při zřícení stavby v roce 2010," uvedl při otevření místa pro veřejnost ředitel areálu Massimo Osanna. "Návštěvníci si tak nyní budou moci zrekontruované zbytky domu gladiátorů antických Pompejí prohlédnout."

Spojenecké bombardování zničilo horní část budovy, včetně freskové výzdoby. V roce 2010 se zhroutila nástavba, která kopírovala původní zdi a objekt zastřešovala. Částečně byly poškozeny i zachované fresky, které poslední tři roky restaurovali odborníci. Schola armatorum patrně sloužila jako sídlo gladiátorského spolku, jak napovídá výzdoba a nalezené zbraně.

Během posledních vykopávek byly v zadní části budovy nalezeny amfory. Skladovalo se v nich víno, olej a rybí omáčky z celého Středomoří - z Kréty, Afriky, Sicílie i ze Španělska.

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, byl zničen při erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis.

Pompeje patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v Itálii. Areál, kterým ročně projdou čtyři miliony návštěvníků, byl objeven v 16. století a první vykopávky byly zahájeny v roce 1748. Dosud bylo nalezeno 1 500 z odhadovaných 2 tisíc obětí katastrofy.

Minulý týden archeologové narazili na kostru koně, který podle nich patřil vysoce postavenému římskému vojákovi. Soudí tak na základě nalezených popruhů a "moderního" sedla ze dřeva a bronzu.

Loni patřil k nejzajímavějším nálezům muž, kterému kamenný sokl při útěku patrně srazil hlavu, smyslná freska Lédy s labutí či místnost domácího oltáře s bohatě malovaným výjevem ze zahrady.

Z nápisu uhlem na zdi, který archeologové nalezli v neprobádané části antického přístavu loni v říjnu, odborníci odvozují, že Pompeje zanikly v říjnu, a nikoli v srpnu roku 79.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Cesare Abbate

Další čtení

ilustrační foto

Česko má v Evropě první zcela autonomní vlak. Neřídí ho strojvůdce

Věda a technika
4. 4. 2025

Nová éra dopravy: Od Tesly po tramvaje bez řidiče. Co vše už jezdí samo?

Věda a technika
4. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci z ČVUT našli způsob, jak zlepšit přesnost měření vzdáleností ve vesmíru

Věda a technika
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ