Peníze pro badatele
Ceny Neuron získali vědci za výzkum virů i vesmírných černých děr
15.05.2014 10:22
Pět mladých vědců získalo Cenu Nadačního fondu Neuron za výzkum virů, matematické fyziky, organické chemie, vesmírných černých děr i moderních sociálních dějin. Badatelé, jež zařadila odborná porota ke špičce současné české vědy, si ceny převzali v Národní technické knihovně v Praze. Součástí ocenění je pro každého finanční odměna 250 tisíc korun pro osobní účely.
Nadační fond ocenil v oboru chemie profesorku Janu Roithovou a v oboru medicína molekulárního biologa Petra Svobodu. Cenu v oboru matematika si odnesl David Krejčiřík, za obor fyzika - astrofyzik Gabriel Török a v oboru společenských věd historik Jakub Rákosník. Každý z laureátů dostal čtvrt milionu korun. Vítěz soutěže o nejlepší popularizační video si s Cenou Prima Zoom Neuron odnesl 100 tisíc korun. Získal ji Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty UK za snímek Tajemná Efipia o vodě a vědním oboru o sladkých vodách - limnologii.
Za nejvýraznější osobnost v oboru chemie vybrala porota profesorku Roithovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Zkoumá chemické reakce, kterých většina probíhá za působení takzvaných katalyzátorů. Ty tvoří s ostatními látkami velmi reaktivní částice. "Zajímá nás struktura těchto reaktivních částic a jejich přesná role v reakci. Vyvíjíme nové experimentální přístupy a také nové instrumentální metody, abychom je mohli studovat," řekla Roithová. Poznatky čtyřicetileté vědkyně možná umožní například úsporu energie nebo vývoj nových postupů při výrobě léků.
V oboru medicína si cenu Neuronu odnesl čtyřicetiletý biolog Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Při výzkumu se snaží najít účinný lék proti některým virům, například chřipce nebo rýmě. "Látka, na které pracujeme, nezabrání infekci, ale měla by urychlit to, jak se buňky vypořádají s viry. Zkrátila by dobu léčby, což u rýmy, ačkoli se to nezdá, by mohlo mít obrovský ekonomický dopad," řekl v rozhovoru pro Svoboda.
Cenu v oboru matematika získal David Krejčiřík z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Zabývá se aktuálními otázkami matematické fyziky, mimo jiné především vztahy mezi spektrálními a geometrickými vlastnostmi kvantových systémů. "Ocenění mého výzkumu od nadace Neuron si velice vážím. Co se finanční odměny týče, hodlám ji využít pro osobní čili rodinné účely, k důstojnějšímu životu vědce v českých podmínkách," reagoval Krejčiřík.
Neuron ocenil v oboru fyzika šestatřicetiletého astrofyzika Töröka ze Slezské univerzity v Opavě. Analyzuje pomocí údajů z kosmických observatoří rentgenové záření, které vychází od černých děr a neutronových hvězd. Denně se tak střetává s Einsteinovou teorií relativity. Výzkum Töröka už zaznamenal širokou odezvu v mezinárodní astrofyzikální komunitě.
Jako jednoho z nejúspěšnějších historiků mladé české generace vybrala porota Jakuba Rákosníka. Zaměřuje se na problematiku velké hospodářské krize z přelomu 20. a 30. let let minulého století a na tématiku sociálního státu. V současné době se věnuje výzkumu sociální politiky v době druhé světové války. Pořádá se jako mezioborová spolupráce mezi Masarykovým ústavem AV a Univerzitou Jana Amose Komenského Praha. Ve druhém projektu zkoumá klíčové mezníky českých dějin a jejich vliv na strukturální proměny společenského systému.
Poukaz na výlet do prestižního střediska CERN si svým zájmem o vědu vysloužil teprve jedenáctiletý David Dvorský z Dobratic u Frýdku Místku.
K letošnímu roku věnoval Nadační fond Neuron více než 20 milionů korun zejména na práci mladých vědců. Fond financují čtyři mecenáši vědy, podnikatelé Karel Janeček, Libor Winkler, Dalibor Dědek a Martin Ducháček. Chtějí navázat na tradici stavebníka a architekta Josefa Hlávky, nejznámějšího českého mecenáše přelomu 19. a 20. století.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.