Bezpečnostní konference
Česko je v kybernetickém boji na špici
29.05.2015 10:25
V pražském CEVRO institutu se sešli vojáci, akademici a další odborníci na bezpečnost, aby diskutovali o hybridní a kybernetické válce. Země NATO jsou v ní zatím každá sama za sebe.
Útok viru Stuxnet na odstředivky v jaderné elektrárně. DDoS útoky vedené sítí zavirovaných počítačů nic netušících běžných uživatelů. Neustálé pokusy hackerských skupin proniknout do informačních systémů bank. Malware, který zablokuje ovládání vysoké pece, takže v ní ztuhne rozžhavené železo a zničí ji. Videa Islámského státu nedobrovolně vysílaná státní televizí. Civilní letadla ovládaná ze země teroristy. To všechno jsou hrozby, s nimiž se moderní státy, policie i komerční sektor musí potýkat. Rozdíly mezi terorismem, organizovaným zločinem a vojenským útokem se stírají.
"Hranice mezi mírem a válkou je rozostřená," prohlásil generál Petr Pavel, jeden z řečníků v diskusi na setkání expertů, kteří diskutovali o kybernetickém boji. Na setkání se obšírně probíral postup ruských ozbrojených sil ve válkách a krizích z poslední doby.
Propaganda 2.0
Petr Pavel poznamenal, že v oblasti hybridní a kybernetické války může být těžko někdo odborníkem, protože jde o téma, které se den ode dne vyvíjí. Mnoho jejich aspektů ale není nových. Taktika útoků proti slabým bodům protivníka, na níž klade důraz nová ruská vojenská doktrína, je pravděpodobně stará jako válčení samo. Na konferenci promluvil i odborník na mezinárodní bezpečnost Dmitry Adamsky z Izraelské Lauder School of Goverment. Rusové podle něj chápou kybernetickou válku v širších dimenzích, než je zvykem na západě.
Ruské ozbrojené síly uznávají kategorii informačního boje, která kromě samotných technologií určených k útoku na počítačové a velitelské sítě nepřítele, zahrnuje i další oblasti. Rusové se snaží ovlivnit rozhodování svých nepřátel pomocí podvržených informací tak, aby se chovali podle jejich představ.
Litevský politolog Šarūnas Liekis, který se konference rovněž zúčastnil, studuje rovněž ruskou propagandu. Ve své přednášce prohlásil, že krize z poslední doby provázelo klasické šíření papírových propagačních materiálů. Kromě něj se ale objevily i falešné profily na sociálních sítích. Rusové také pronásledovali významné lidi z nepřátelského tábora na internetu a rozesílali spam.
Útok snazší obrany
Pro občana České republiky je uklidňující, že náš malý stát patří v oblasti elektronického boje na špičku. Daniel Koštoval Ministerstva obrany poznamenal, že k dobré kybernetické obraně není třeba moc peněz. "Důležitější jsou vzdělaní lidé a schopnost najít mozky," prohlásil. České republice se v obojím daří. Náš stát má kybernetické cvičiště, které slouží k plánování a tréninku informačního boje.
Ten má podle Koštovala ještě jeden velmi zajímavý aspekt, který připomíná situaci okolo jaderných zbraní v padesátých letech minulého století. Útočné možnosti států se zdají větší než obranné. Vystoupení na konferenci působila dojmem, že moderní státy, nebo aspoň jejich velká část, v kyberbezpečnosti zaspaly. Například v NATO se stará každá země o svoji bezpečnost samostatně. Společná obrana je zatím záležitostí budoucnosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.