Letošní Ig Nobelovy ceny: za blechy i brambůrky
03.10.2008 08:38
Psí blechy skáčou výš než blechy kočičí, rostliny mají svou hrdost a staré brambůrky chutnají báječně, když si k jejich konzumaci pustíte zvuk hlasitého křupnutí. To jsou některé z výsledků výzkumů, za něž byly uděleny letošní recesistické Ig Nobelovy ceny.
Příští týden oznámí Královská švédská akademie věd a Karolinský institut jména letošních držitelů Nobelovy ceny. Už včera večer ale jiní vědci převzali na Harvardově univerzitě cenu s podobným názvem. Dostali ji za výzkumy možná méně významné, zato podstatně zábavnější.
Ig Nobelovy ceny uděluje od roku 1991 vědecký humoristický časopis Annals of Improbable Research (Kronika nepravděpodobného výzkumu) a předávají je držitelé skutečných Nobelových cen. Časopis původně vědecké počiny hodné tohoto ocenění charakterizoval jako "výzkumy, které nemohou být, nebo by alespoň neměly být opakovány". Později ale definici upravil, takže nyní jsou ceny udělovány za výzkum, který "lidi nejprve rozesměje a potom je přinutí se zamyslet". Získávají ji tedy práce, které vzbuzují úsměv, aniž by nutně musely být hloupé.
Kategorií je více a jsou jiné než v případě skutečných Nobelových cen.
Kompletní přehled letošních vítězů
ARCHEOLOGIE: Astolfo Gomes de Mello Araujo a José Carlos Marcelino za důkaz, že pásovci mohou poškrábat archeologické vykopávky.
BIOLOGIE: Marie-Christine Cadierguesová, Christel Joubertová a Michel Franc za objev, že blechy žijící na psech skáčou výš než ty, co žijí na kočkách.
EKONOMIKA: Geoffrey Miller, Joshua Tyber a Brent Jordan za objev, že exotické tanečnice vydělávají víc, jsou-li na vrcholu plodného období.
FYZIKA: Dorian Raymer a Douglas Smith za matematický důkaz, že prameny vlasů nebo prakticky čehokoli jiného se nevyhnutelně musejí zacuchat.
CHEMIE: Sheree Umpierreová, Joseph Hill a Deborah Andersonová za objev, že Coca-Cola zabíjí spermie. Cena se ovšem dělí a dostali ji také C.Y. Hong, C.C. Shieh, P. Wu a B.N. Chiang za důkaz, že to není pravda.
KOGNITIVNÍ VĚDA: Tošijuki Nakagaki, Hirojasu Jamada, Ryo Kobajaši, Acuši Teró, Akio Išiguro a Agota Toth za objev, že améby dokážou řešit rébusy.
LITERATURA: David Sims za svou studii "Ty bastarde: Narativní výzkum zkušeností s urážením v rámci organizací."
MEDICÍNA: Dan Ariely za demonstraci faktu, že drahé falešné léky jsou účinnější než levné falešné léky.
MÍR: Švýcarský federální etický výbor nehumánní biologie a občané Švýcarska za přijetí právního principu, že rostliny mají svou hrdost.
VÝŽIVA: Massimiliano Zampini a Charles Spence za demonstraci faktu, že jídlo chutná lépe, pokud má lepší zvuk.
Foto Ig Nobel, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.