Nové objevy
Ovce Dolly změnila svět. Kdy bude naklonován člověk?
06.08.2016 18:46 Původní zpráva
Vypadala jako obyčejná ovce, jenže navždy změnila svět. Před dvaceti lety se narodila Dolly, první klonovaný savec v dějinách. Vědcům otevřela dveře k záchraně lidských životů a dalším objevům. Třeba k zázračným kmenovým buňkám. Dodnes se lidstvo ptá: Kdy vznikne kopie člověka?
Zpráva o narození Dolly publikovaná se zpožděním až v únoru 1997 v časopise Nature rozpoutala senzaci. "Umožní nám to studovat genetické vady, které jsou dosud neléčitelné. Největší potenciál vidím v oblasti medicíny," vyprávěl nadšeně vedoucí výzkumného týmu Roslinova institutu ve skotském Edinburghu Ian Wilmut poté, co jeho vědecká skupina představila světu novou ovčí celebritu.
V návalu euforie už pak méně sofistikovaným způsobem novinářům vysvětlil, jak výzkumníci přišli na její jméno. "Dolly vznikla z buňky mléčné žlázy a my si nemohli vzpomenout na působivější pár prsou, než jsou ta Dolly Partonové," zmínil Wilmut tehdy slavnou americkou country zpěvačku s vyvinutým poprsím.
Utajený objev
Právě skutečnost, že Dolly vyrostla z buňky mléčné žlázy jiné ovce, byla převratná. Vědcům se totiž podařilo rozprášit dogma vývojové biologie o tom, že specializovaná dospělá buňka se už nikdy nemůže vrátit do původního stadia, kdy nemá žádnou specifickou funkci, a přeměnit se na buňku jiného orgánu. To se u Dolly povedlo. Z jádra buňky mléčné žlázy dospělé ovce, které vědci vložili do bezjaderného vajíčka jiné ovce, se vyvinul nový živočich se všemi funkčními orgány.
"Byl to velký objev, podle mě jeden z nejzásadnějších vůbec," opakuje dnes reprodukční biolog Josef Fulka z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi. Je prvním vědcem, jenž se začal klonováním v Česku zabývat. Zároveň patřil do skupiny vyvolených obeznámených s Dolly s výrazným předstihem oproti zbytku světa. S Wilmutem a Keithem Campbellem, kteří ovci naklonovali, se dobře znal z dřívějších výzkumů.
Tým britských vědců existenci Dolly sedm měsíců tajil a o jejím původu prý neměli zdání ani ti, kdo ji denně krmili a měnili podestýlku. Vědci čekali, až testy definitivně potvrdí, že je zvíře opravdu klon. A také doufali, že předčasně nezemře. Ve skutečnosti se narodila už v červenci 1996.
*Jedním z klíčových přínosů klonování je získávání kmenových buněk. Jak se daří jejich zapojení do medicíny?
* Jaké nemoci lze kmenovými buňkami léčit?
* Které další živočichy se dosud vědcům podařilo naklonovat?
* Jak si vedou v klonování čeští vědci? Čím ohromili svět?
* Kdy bude naklonován člověk?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY NALEZNETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ 8. SRPNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.