Částicová fyzika
Šéf experimentu, který přišel s nadsvětelnými neutriny, odstoupil
30.03.2012 16:42 Původní zpráva
Italský fyzik Antonio Ereditato odstoupil z funkce vedoucího experimentu OPERA, který loni na podzim naměřil anomálii naznačující, že by se neutrina mohla pohybovat rychleji než světlo.
Ostatní fyzikové od začátku poukazovali na možné zdroje chyb a pochyby se rychle ukázaly jako opodstatněné. V únoru vědci z experimentu OPERA zjistili, že měření ovlivnil chybně zapojený optický kabel. A v březnu související experiment ICARUS zveřejnil výsledky vlastních měření, která nadsvětelnou rychlost neutrin nepotvrdila.
Média ihned začala spekulovat o tom, že Ereditato odstoupil v souvislosti s tímto fiaskem. On sám své motivy odmítl komentovat. Nepotvrzené výsledky experimentu by však důvodem k odchodu být neměly. Věda je totiž neustálým kličkováním mezi omyly, chybami a nepřesnostmi. Je zcela běžné, že překvapivé výsledky měření se později ukážou jako chybné. Věda nesměřuje přímočaře ke světlým zítřkům, bez prošlapávání slepých uliček se její pokrok neobejde.
Chybou by bylo, kdyby tým kolem experimentu OPERA po prvních naměřených výsledcích vytruboval do světa, že Einsteinova teorie jistojistě neplatí. Už to samo o sobě by bylo znakem Ereditatova selhání, i kdyby se výsledky nakonec ukázaly jako správné.
Nic takového se ale nestalo. Fyzikové o svých výsledcích informovali kolegy s tím, že jde o předběžná měření, která je potřeba ověřit. V té chvíli se ale tématu chytla média a příběh začal žít vlastním životem, který mohl Ereditato stěží ovlivnit.
Částicový fyzik Tommaso Dorigo, který pracuje na LHC, na svém blogu A Quantum Diaries Survivor píše, že OPERA před dvěma dny hlasovala o Ereditatově odvolání. Návrh neprošel, ale už sám akt hlasování ukázal, že tým není jednotný a za svým šéfem nestojí dostatečně pevně. Ereditata to mohlo přimět k odchodu.
Je možné, že vedoucí experimentu se dopustil manažerských chyb, které vedly k tomu, že zdroj chyby měření nebyl včas odhalen. Ale sama skutečnost, že nějaký experiment nakonec nedopadl tak, jak si vědci původně mysleli, důvodem k odchodu určitě není.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.