Lidské zdraví
Vědci v Brně přišli na způsob, jak zbavit vodu zbytků léčiv a antikoncepce
09.11.2021 20:00
Vědci přišli na způsob, jak vyčistit vodu od zbytků léčiv, antikoncepce či bakteriálních zbytků, které zůstávají i po vyčištění v čistírnách. Jde o letitý problém vody, který se v dlouhodobém hledisku negativně může podepisovat na lidském zdraví. Tým složený z vědců Vysokého učení technického v Brně (VUT) a z Masarykovy univerzity získal na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně medaili za vynález nazvaný CaviPlasma.
Přestože dva fyzikální jevy, tedy kavitace a plazmatický výboj, jsou dlouhodobě známé, dosud jejich spojení nikdo nevyužil. Až nyní využili synergického efektu, řekla na výstavišti Marcela Pírková z Odboru fluidního inženýrství Viktora Kaplana na Fakultě strojního inženýrství VUT.
Děj, který způsobuje čištění vody, není příliš složitý. Kavitace se odehrává za konstantní teploty a ve vodě se ve Venturiho dýze, což je trubice uprostřed se zužující a poté zase se rozšiřující, díky snížení tlaku a zvýšení rychlosti vytvoří bubliny. Do nich se pouští plazmový výboj, který může vzniknout jen v plynném prostředí. "Díky tomuto procesu vznikají oxidy a oxidačním procesem dojde k mineralizaci buněčných stěn a rozpadu zbytků léčiv, tedy toho, co se nachází ve vodě," popsala Pírková.
Současný prototypový přístroj má kapacitu 1,5 metru krychlového vody za hodinu. "Ale už funguje i přístroj na 15 metrů krychlových a kapacitu lze škálovat podle potřeby," uvedla Pírková. Podle laboratorních testů odchází z přístroje CaviPlasma voda, ve které už je maximálně stopové množství znečištění. "Dříve se zkoušela samotná kavitace, ale uspokojivé výsledky to nepřineslo," řekla Pírková.
Přístroj zatím není nikde využitý komerčně, na to teprve čeká. Podle Pírkové lze přístroj využít i tak, že když se jím čistá voda znovu prožene, lze ji plazmově obohatit tak, že v ní budou peroxidy a poslouží jako lehké dezinfekční činidlo například na povrchy v nemocnici.