Projekt
Vědci z Plzně zkoumají systém ovládání počítače mozkem
14.05.2020 12:26
Vědci ze Západočeské univerzity v Plzni ukončili tříletý projekt zkoumající elektrickou aktivitu mozku. Projekt BASIL, tedy systém ovládání počítače mozkem, má nesoběstačným lidem pomoci vyjádřit jejich základní potřeby a získat alespoň omezenou kontrolu nad domácností. Řekl to řešitel Roman Mouček z katedry informatiky a výpočetní techniky fakulty aplikovaných věd.
Česko-bavorský projekt spojil univerzitu s německými firmami Strategische Partnerschaft Sensorik a Sensorik-Bayern. "Smyslem je pomoci lidem, kterým sice nefunguje tělo, ale jejich mozek pracuje stále dobře. Většinou leží, nemohou mluvit, hýbat se, a mozek je tak jejich jediným komunikačním nástrojem," řekl Mouček.
Součástí prototypu BASIL, založeného na snímání mozkových vln, je čepice s elektrodami, kterou má člověk na hlavě. Velmi důležité je zobrazování symbolů, které reprezentují potřeby či přání člověka - dveře, světlo, jídlo nebo záchranný kruh. Potřebuje-li třeba člověk rozsvítit světlo, vybere si obrázek lampy a soustředí se na něj a elektrody snímají aktivitu mozku. "Při soustředění se na nějaký symbol jím protéká elektrický proud trochu jinak, než pokud jej tento symbol nezajímá, a my na povrchu hlavy měříme odpovídající změnu napětí," řekl Mouček.
Algoritmy pomohou rozpoznat přání člověka
Němci dodali hardwarové vybavení, například zesilovač signálu mozkové aktivity. Vědci vytvářejí scénáře, jak budou lidé s počítačem komunikovat, a algoritmy a postupy k rozpoznání toho, co si člověk přeje. Elektrody jsou pevnou součástí nebo je přikládají samostatně, aby byl zachycený signál co nejlepší. "Fungují i bez vodivého gelu. Testujeme je z pohledu vodivosti i pohodlí," uvedl Mouček. BASIL zkoušeli už i s lékaři a pacienty Fakultní nemocnice v Plzni a Nemocnice Ostrov.
Podle vedoucího výzkumníků Lukáše Vařeky je ovládání počítače myšlenkami pro lidi většinou snadné. "Je poměrně intuitivní, jen jim musíme vysvětlit, co je čeká, a ujistit je, že kontakt s tupou jehlou, která se používá pro aplikaci vodivého gelu, nebolí," řekl. Při testech se ukazuje, že mozek musí být bdělý, pozorný a pacienti nesmějí být utlumeni léky. Součástí testů je také zjišťování, kolik elektrod je zapotřebí na hlavě mít, aby systém dobře fungoval. "Snažíme se, aby elektrody byly alespoň čtyři a abychom je rozmístili ideálně," řekl.
Výzkumníci už dříve představili modelové kolejiště s vláčkem, který lze ovládat mozkovými vlnami a pohyby očí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.