Vědecká studie
Vrstva ozonu nad Arktidou byla na jaře rekordně slabá
03.10.2011 09:26
Vrstva ozonu v atmosféře nad Arktidou byla letos na jaře natolik oslabená, že je možné poprvé mluvit o ozonové díře podobné té nad Antarktidou, uvádí vědecká studie v nejnovějším čísle časopisu Nature. Podle vědců způsobilo úbytek ozonu nezvykle dlouhé období, po které panovaly v horních vrstvách arktické atmosféry velmi nízké teploty.
Ozonová vrstva, jež chrání zemský povrch před ultrafialovým zářením, se nachází ve stratosféře. Když v této vrstvě atmosféry panují chladné teploty, začínají být velmi aktivní sloučeniny chlóru, uhlíku a fluoru (CFC), které ozon ničí.
V letošním roce sice nebyly teploty ve stratosféře rekordně nízké, chladné období ale trvalo nezvykle dlouho - od prosince do dubna. Podle vědců tak bylo ve výšce 20 kilometrů zničeno asi 80 procent ozonu.
"Zimy v arktické stratosféře jsou rozdílné - některé jsou teplejší, jiné chladnější. Za posledních několik desetiletí ale během zim, jež jsou chladné, začíná být teplota stále nižší," uvedla Michelle Santeeová z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která se na studii podílela.
"Vzhledem k tomuto trendu očekáváme, že přijdou další chladnější zimy. Když k tomu dojde v situaci, že v atmosféře budou vysoké hladiny chloru, předpokládáme, že budou velké úbytky ozonu," řekla Santeeová.
Zatímco ozonová vrstva v Arktidě se letos rekordně zmenšila, v Antarktidě je podle vědců situace dlouhodobě stabilní. Ozonová díra se zde ale objevuje každým rokem. Příčinou je zejména to, že tamní stratosféra je obvykle chladnější než v oblasti severního pólu.
Sloučeniny CFC se do ovzduší ve velké míře dostaly v minulém století, kdy se používaly v chladicích zařízeních, tedy v ledničkách a klimatizacích, nebo jako hnací média ve sprejích. Jejich výrobu zakázal Montrealský protokol podepsaný v roce 1989. Díky tomuto dokumentu by se ozonová vrstva mimo polární oblasti měla obnovit mezi roky 2030 a 2040. V Antarktidě se počítá s ozdravením v rozmezí let 2045 až 2060 a v Arktidě možná o dvě desetiletí dříve.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.