Zrádné varování před normálem
06.05.2007 12:00
Pětašedesát procent Čechů trpí nadváhou nebo obezitou! Pomůže takový varovný výkřik lidem, kteří jsou „trochu“ tlustí? Podle vědců nikoli, právě naopak.
Všichni máme sklon posouvat se směrem k tomu, co je běžné, říká psycholog Wesley Schultz z Kalifornské státní univerzity v San Marcos. Ve své práci varuje před účinkem osvětových kampaní, které se pokoušejí lidi od špatných životních návyků odradit předkládáním hrozivých statistických čísel. „Vezměme poruchy příjmu potravy mezi vysokoškolačkami: když rozhlásíte, že jde o vážný problém, tak se ve zprávě skrývá také informace, že to dělá spousta žen.“
Při pokusu ve třech stovkách domácností Schultz předvedl, jak statistické informace ovlivňují snaživé lidi, kteří nemají v dané oblasti vážný problém. „Pokusní králíci“ se pravidelně dovídali, jak si vedou ve spotřebě energie (zda spotřebují méně, či více než ostatní). Lidé, kteří dobře začali, pod dojmem statistik, v nichž se drželi nad průměrem, začali více plýtvat. Zvláštní doplňkový pokus však možná nabízí řešení: stačilo ke statistice přidat veselý nebo smutný smajlík a lidé brali své výsledky jinak. „Plýtvači“ se sice nijak příliš nelepšili, ale „šetřílci“ se nezhoršovali. „Samotná pochvala evidentně nadělá více než pouhé vědomí, že jsem dobrý,“ říká Schultz.
Jako příklad nepovedené reklamy uvádí newyorskou kampaň proti alkoholu: na billboardu se lze dočíst, že jeden ze čtyř školáků se už někdy opil. Co udělá čtrnáctiletý hoch, když se doví, že spousta jeho kamarádů už asi pije? „Dost možná to hned zkusí také,“ varuje Schultz. Správně by se prý měly kampaně opírat o to, co lidem doporučit, jak je povzbudit, a ne strašit tím, jak je na tom lidstvo špatně. Pochvalu od psychologa by jistě dostala kampaň „normální je nekouřit“ spíše než varování o stoupajícím množství dětí, které si denně zapalují.
Autor: -lbz-
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.