Lékař Tomáš Büchler (49) je profesor onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a zkušenosti má také ze zahraničí, věnoval se totiž výzkumu na Oxfordské univerzitě v Londýně. Má atestaci na radiační onkologii a je autorem řady knih a učebnic. V barrandovském pořadu S Arenbergerem nejen o medicíně porovnal zdravotnický systém u nás a ve Velké Británii.
Büchler přiznal, že co se týče péče obecně, jsou rozdíly ve zdravotnických systémech velké. "Samozřejmě nemám zkušenosti z posledních let, taky se to nějakou dobu už vyvíjí, řekl bych v Británii spíše nepříznivým směrem, ale co mohu říct, je, že v Británii má lepší šance než v České republice člověk, který má nějakou totálně vzácnou diagnózu. Naopak v České republice má mnohem větší šanci dostat se k odborníkovi člověk, který má diagnózu běžnou," řekl lékař a vysvětlil, proč tomu tak je: "Ve Velké Británii je specialistů velice málo, jsou velmi dobře placeni, a proto je pro systém nevýhodné si je najímat, takže spoustu práce odvádí junior lékaři a další zdravotničtí pracovníci, kvalifikované sestry a podobně. Něco z toho nám ale chybí taky."
Jeden dobrý skutek denně
Prozradil také něco ze svého soukromí - syn se vydává v jeho stopách. "Já ho podporuji, medicína je hezké povolání. Je pravda, že znám hodně kolegů, kteří své děti aktivně odrazují od toho, aby šly pracovat jako lékaři, že je to příliš těžké, je tam málo prostoru na soukromí a tak dále. Přesto si myslím, že je to povolání, které umožňuje spoustu věcí. Třeba když je člověk přednostou kliniky, je spíše manažerem než lékařem. Je to taková kombinace toho nejlepšího z různých profesí, aspoň pro mě. A to, že člověk opravdu může pomáhat lidem a udělat minimálně jeden dobrý skutek denně, to je, myslím, výjimečné a zabraňuje to pocitu vyhoření, který bývá problém v jiných profesích."