Lékař Petr Zach (56) se věnuje neuroanatomii a vede Ústav anatomie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jeho znalosti ale zdaleka nekončí u mozku, jak zjistili diváci barrandovského pořadu S Arenbergerem nejen o medicíně, jehož byl Zach hostem.
Vedle výzkumu Alzheimerovy choroby Zach studoval a aktivně praktikoval několik větví buddhismu v Evropě i Spojených státech. Účastnil se výzkumu mozku dalajlamy a jeho mnichů, kdy se zjišťovalo, jak se chová mozek meditujících mnichů. Dlouhých 15 let stál u kláves v kapele The Doors Revival a aktuálně je členem orchestru Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. Do práce jezdí na kole, minimálně osm kilometrů tam a zpět.
Divákům TV Barrandov ale kromě svého života vyprávěl i o zákeřné Alzheimerově chorobě. "Vím o takových pěti hlavních hypotézách. Ta nejmodernější je, že je to zánět. Mozek nemá schopnost jako třeba ledvina, že by se bránil klasickou zánětlivou imunitní reakcí. Ale má svůj způsob. Je tam jakási hematoencefalická bariéra, o které se domníváme, že v dětství je víceméně neporušena, ale je to kontroverzní téma, a jak člověk stárne, v té bariéře se zřejmě objevují trhliny a do mozku k neuronům se dostávají látky, s nimiž on se pravděpodobně nesetkal, pokud člověk neměl nějakou encefalitidu nebo nějaký úraz, a ten mozek na to nezareaguje úplně dobře. On to přežene a způsobí, že ta reakce se nakonec obrátí proti němu samému. Proč to začíná v oblasti spánkového laloku, která je zároveň centrem paměti, proč se to šíří odsud do zbytku mozku, není úplně jasné," prozradil v barrandovské ordinaci doktora Petra Arenbergera, jež je otevřená každou neděli odpoledne.