Egyptští vládní činitelé nesmějí ze země, v Alžíru sílí protesty

Zahraničí
12. 2. 2011 15:46
Kytice pro egyptské vojáky, momentka z Egypta den poté.
Kytice pro egyptské vojáky, momentka z Egypta den poté.

Egyptská armáda v sobotu zmírnila zákaz nočního vycházení a zakázala současným i bývalým vládním činitelům vycestovat bez dovolení ze země. Jde o první kroky armády, jejíž velení po páteční demisi prezidenta Husního Mubaraka převzalo prezidentské pravomoci.

Mubarakův odchod byl v noci na sobotu oslavován po celém Egyptě.

Agentura AP citovala nejmenovaného zaměstnance káhirského letiště, podle něhož existuje seznam představitelů bývalého režimu i současných předních činitelů, kteří bez souhlasu prokurátora nebo nejvyšší vojenské rady nesmějí opustit zemi.

Egyptská státní televize oznámila, že armáda o čtyři hodiny zkrátila zákaz nočního vycházení. Dosud začínal ve 20.00, nově bude platit od půlnoci do šesté hodiny ranní. Podle AP jde o další znamení, že se život v zemi postupně vrací k normálu. Ve středu by po třech týdnech měla být znovu otevřena egyptská burza.

Bouřlivé oslavy revoluce

V ulicích Káhiry zavládla neuvěřitelná radost.Prezident odstoupil z funkce po osmnácti dnech masových protestů a po téměř třiceti letech v úřadu. Jeho rezignaci v pátek ohlásil viceprezident Umar Sulajmán.

Po oznámení Mubarakovy abdikace celou noc vybuchovaly nad egyptskou metropolí ohňostroje, v ulicích vlály egyptské vlajky a lidé zpívali, tančili a zvedali nad hlavu děti.

"Egypt je volný," znělo v davu. Oslavy se konaly i v Alexandrii nebo Asijútu na severu země. Zde lidé podle BBC stříleli do vzduchu. Mnozí kavárníci ve svých podnicích při nočních oslavách rozdávali nápoje zdarma.

Ostražití demonstranti

Tisíce lidí se v sobotu sešly na hlavním káhirském náměstí Tahrír (Osvobození), které bylo centrem masových protestů. Demonstranti tu podle agentury AP dávali najevo nejednotnost ohledně svého dalšího počínání. Někteří sbalili improvizované stany a vydali se domů. Jiní však chtějí na náměstí dál tábořit, dokud se jim nedostane jasných záruk, že jejich volání po demokracii bude vyslyšeno.

"Musíme vidět, jak armáda zorganizuje demokratický přesun moci. Musíme počkat a dívat se," řekl Alí Muhammad, manažer prodeje, který teď prakticky žije na náměstí.
Hlavní skupina organizátorů dosavadních protestů na náměstí Tahrír z pátku na sobotu ve dvou prohlášeních podle agentury Reuters požádala o zrušení výjimečného stavu, který Mubarak podle kritiků používal k potírání opozice.

Požadavky lidu

Aktivisté mimo to požadují rozpuštění vlády jmenované Mubarakem 29. ledna a vytvoření přechodné pětičlenné prezidentské rady složené ze čtyř civilistů a zástupce armády. V komuniké pak volají po vytvoření přechodné vlády, která by zemi do devíti měsíců dovedla k volbám. Požadují také vytvoření orgánu, který by se zabýval návrhem nové demokratické ústavy.

Další požadavky demonstrantů zahrnují propuštění všech politických vězňů a rozpuštění vojenských soudů.

Velký úklid a otevření Suezského průplavu

Podle agentury AFP začalo egyptské vojsko kolem náměstí Tahrír odstraňovat některé barikády a zátarasy z ostnatých drátů. Z ulic začaly mizet ohořelé vraky aut, které zde zůstávaly po dřívějších střetech demonstrantů s pořádkovými silami. Tanky stojící v ulicích směrem k náměstí se přesunuly na kraj vozovky a uvolnily cestu.

Egyptské úřady oznámily, že Suezský průplav je otevřen pro námořní dopravu a jeho provoz normálně pokračuje. Obsluha průplavu tento týden stávkovala a v nedalekém městě Port Saíd se konaly protesty.

Co píše egyptský tisk

"Revoluce z 25. ledna zvítězila. Mubarak odstupuje a armáda vládne," napsal egyptský deník al-Gumhúríja. "Lid svrhl režim" a "Revoluce mládeže donutila Mubaraka odejít", citovala agentura Reuters titulky z první strany listu al-Ahrám. Egyptská státní televize, dosavadní bašta stoupenců Mubarakova režimu, začala vysílat reportáže z oslav po celé zemi.

Moc v rukou armády

Mubarak podle oznámení viceprezidenta předal pravomoci nejvyšší vojenské radě, jejíž hlavou je ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví. Ještě ve čtvrtek přitom Mubarak v televizním projevu tvrdil, že viceprezidentovi svěří jen část svých pravomocí a že si prezidentský úřad hodlá podržet až do řádných zářijových voleb.

Vojenská rada se podle televize al-Arabíja chystá rozpustit vládu a pozastavit činnost parlamentu. Vládnout chce ve spolupráci s hlavou ústavního soudu. Ve svém druhém pátečním prohlášení armáda podle AP zdůraznila, že nebude u moci dlouho. Podotkla, že ozbrojené síly nejsou náhradou legitimní vlády, ale další plány prý nenaznačila.

Další vývoj?

Káhirská rodina si chce zapamatovat tento jedinečný okamžik.Přes očekávání demokratických změn v egyptských ulicích je podle analytiků citovaných AP další vývoj přinejmenším nejistý. Armáda jako dosud nejmocnější instituce v zemi podle nich využila nepokojů k upevnění své pozice a za použití síly a vztahů s veřejností pomohla ke zrodu situace podobající se "měkkému převratu".

V zemi tento týden zazněla varování před převratem, pokud budou nepokoje pokračovat. Podle analytiků vojsko v případě dalších protestů a pokračujících stávek bude muset rozhodnout, jestli puč vyhlásit a tvrdě zakročit. "Do té doby se situace nezmění, pokud se armáda nerozhodne ji změnit," řekl podle AP analytik Michael Hanna z newyorského analytického střediska Nadace století (TCF).

Arabský svět je na nohou. Další bude Alžír?

Je Alžír další zastávkou revoluce? Momentka ze sobotních protestů.Události v Egyptě sledují pozorně také další severoafrické, arabské i východní země. Napodobit egyptské protivládní protesty se chtějí pokusit v Alžírsku. Potyčky mezi demonstranty a pořádkovými silami se odehrály v sobotu na náměstí 1. května v centru města Alžíru a předznamenaly masový pochod, k němuž vyzvali opoziční vůdci, odbory a studenti. Akce má podpořit demokratické reformy v Alžírsku. Policie ale jejich protestu za použití násilí zabránila a zatkla asi 400 účastníků pochodu.

Pochod pořádá Národní koordinace pro změnu a demokracii (CNCD), v níž jsou seskupeny politické strany, zástupci občanské společnosti a autonomní odbory. Akce není povolená a celou oblast obklopily stovky příslušníků pořádkových sil s obrněnými vozy, které demonstrantům zatarasily cestu. Policejní kordon před polednem prorazilo asi dva tisíce lidí, kteří se vydali na pochod.

"Vláda bohužel rozmístila značné síly, aby pokojnému průvodu zabránily. To není dobré pro pověst Alžírska," prohlásil podle agentury Reuters Mustafa Buačiči, vůdce Ligy pro lidská práva, která protest pomáhá organizovat. Pochodu se podle AFP účastní také jeden z šéfů fundamentalistické Islámské fronty spásy (FIS) Alí Belhadž.

Proti demonstrantům vystoupila dvacítka mladých stoupenců prezidenta Abdala Azíze Butefliky s výkřiky "Buteflika není Mubarak".

Pochod oznámila CNCD v den svého založení, 21. ledna. Předtím Alžírsko zasáhly krvavé nepokoje a protesty proti drahotě, při nichž zahynulo pět lidí.

Alžírské úřady podle zahraničních novinářů nařídily bezprecedentní bezpečnostní opatření. Na čtyřkilometrové trase z náměstí 1. května na Náměstí mučedníků, kudy chtějí demonstranti projít, je rozmístěno na 30 tisíc policistů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ