Írán hledá spojence v Africe. Vytlačuje Izrael
12.02.2010 07:00
Izrael kdysi míval na africkém kontinentu mnoho přátel. Nyní ho ale mnohé země opouštějí kvůli Íránu, který loví především africké hlasy v OSN, píše britský týdeník The Economist.
Většina slušnějších taxíků u letiště senegalského Dakaru nepochází z Francie nebo z Japonska, jak je v oblasti zvykem. Jsou totiž produktem spolupráce s Íránem, který v zemi postavil továrnu, kde místní dělníci dávají dohromady automobily íránské značky Khodro.
ČTĚTE TAKÉ: Írán obvinil ze smrti jaderného vědce USA a Izrael
Írán prý tajně kupuje uran u Kazachů, oba to popírají
„Protiimperialistický gladiátor" bodoval v Jižní Americe
Mahmúd Ahmadínežád, kontroverzní íránský prezident před dvěma lety v New Yorku řekl, že „růst íránského vlivu v afrických zemích nemá žádné hranice". Minulý rok íránští diplomaté, generálové i prezident křižovali celý kontinent a podepsali celou řadu obchodních, diplomatických a obranných dohod. Tato ofenziva připomíná čínský „nájezd" na Afriku v polovině končícího desetiletí.
Důvody není těžké si odvodit. Írán chce získat podporu pro svůj jaderný program v těch částech světa, kde je stále možné vlády jednoduše uplatit. Většina afrických zemí má sice úzké vztahy se Západem, Írán ale vsází na posilování svazků s muslimskými zeměmi a nabízí ropu a humanitární pomoc.
Například Senegal, který je sice malý a chudý, mezi frankofonními státy v regionu a především v OSN má ale jeho hlas určitou váhu. A tak Írán postavil nejen továrnu na automobily, ale také rafinérii a chemičku. Dodává také levnou ropu.
Prezident Senegalu na oplátku čtyřikrát navštívil Teherán a veřejně prohlašuje, že Írán má právo na jaderné technologie, které mají jasně mírový účel. A není jediný. V regionu se Írán věnuje také Mauretánii, Gambii, Nigérii či Ghaně. Ve východní Africe je íránským spojencem režim v Súdánu, v roce 2008 spolu podepsali dohodu o vojenské spolupráci.
Spojka JAR-Palestina
Největším africkým spojencem je ale Jihoafrická republika. Vládnoucí Africký národní kongres již několik desetiletí sdílí s Íránem podporu Palestinců vůči Izraeli. Bojovníci proti apartheidu totiž viděli paralely mezi zabíráním půdy bílými přistěhovalci a problémy palestinských uprchlíků. Írán dováží na jih Afriky ropu, zároveň ale Jihoafričané poskytují více než čtyřiceti procentům Íránců mobilní telefonní síť. Když se v OSN probírají rezoluce odsuzující porušování lidských práv v Íránu, Jihoafrická republika se zdržuje hlasování. Proti dalším sankcím kvůli jadernému programu přímo otevřeně vystupuje.
Pomoc, kterou Írán poskytuje některým africkým státům, je ale v porovnání se sumami posílanými Američany, Evropany či Číňany zanedbatelná. Země jako Senegal se tedy snaží udržovat určitou rovnováhu. Kdyby se s Íránem sblížily nadmíru, riskovaly by, že Západ utáhne kohoutky, ze kterých přitéká pomoc.
I opatrné zlepšování vztahů je ale špatnou zprávou pro Izrael. Minulý rok mu Mauretánie nařídila vyklidit ambasádu. Nemocnici v hlavním městě Nouakchottu místo Izraelců mají dostavět Íránci, kteří slíbili více doktorů i vybavení.
Svou roli sehrává i početná libanonská diaspora, která tvoří malé, ale vlivné menšiny především v západní Africe. Libanonští povstalci z Hizballáhu sdílí s Íránem šíitské náboženství a tak například v Kongu, Guinei či Senegalu podporují íránské snahy o sblížení.
V padesátých a šedesátých letech míval Izrael s mnoha africkými zeměmi silné vazby. V posledních dvaceti letech ale zaspal. Ministr zahraničí Avigdor Lieberman se to v září snažil napravit rozsáhlým turné po zemích východní a západní Afriky.
Africké státy zajímá izraelský systém zavlažování půdy, hlavní lákadlo jsou ale technologie zbrojního průmyslu. Nejbližším spojencem Izraele na kontinentě je Etiopie, která nakupuje vyspělé obranné systémy, aby porazila islamistické povstalce podporované ze sousedního Somálska.
Lieberman se do Afriky chystá i letos. Trápí ho především íránský vliv v Eritreji, která má strategickou polohu o Rudého moře. To je pro Izrael důležitou dopravní tepnou.
Foto: ČTK/AP, Wikimedia Commons, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.