Západní spojenci pokračují v útocích na protivzdušnou obranu v Libyi, která brání mezinárodním jednotkám ve střežení vzdušného prostoru. Zničili také budovu v rezidenčním komplexu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, v níž se údajně nacházelo velení libyjských jednotek. Spojencům se podařilo zastavit postup Kaddáfího sil na baštu povstalců v Benghází a zaútočili i na postavení prorežimních jednotek ve strategicky důležité Adžedábíji. Libyjská státní televize uvedla, že Kaddáfího stoupenci vytvářejí v místech možných náletů lidské štíty.
Kaddáfího přívrženci se údajně shromažďují především na letištích. Podle televizní stanice BBC britská letadla kvůli lidským štítům v místě plánovaného bombardování dnes ráno zrušila chystaný nálet.
Americký generál William Gortney v noci na dnešek na tiskové konferenci prohlásil, že spojenecké jednotky ovládají vzdušný prostor mezi Tripolisem a baštou povstalců Benghází. "Bezletová zóna je účinně prosazena," řekl.
Spojencům se pomocí náletů podařilo zastavit postup Kaddáfího sil na Benghází a přinutili prorežimní jednotky ustoupit k asi 160 kilometrů vzdálené Adžedábíji. I zde proti nim zaútočila západní letadla a povstalci se poté pokusili město dobýt, vládní jednotky je ale odrazily.
"Potřebujeme další nálety. Chceme, aby (spojenci) bombardovali jejich letiště a tanky," řekl jeden z povstalců připravených k útoku na město. Protivládní jednotky by podle něj chtěly vstoupit do Adžedábíje ještě v pondělí.
Zásah Kaddáfího velení?
Při útocích byla zasažena i budova v Kaddáfího rezidenčním komplexu. Tento dům stojí asi 50 metrů od stanu, v němž Kaddáfí obvykle přijímal své významné hosty, řekl mluvčí režimu Músá Ibrahím na schůzce se zahraničními novináři, kteří byli autobusem přepraveni na místo. Odmítl sdělit, jestli je v komplexu stále i Kaddáfí. Bylo to "barbarské bombardování, které mohlo zasáhnout stovky civilistů shromážděných v rezidenci Muammara Kaddáfího, asi 400 metrů od zasažené budovy", prohlásil mluvčí. Řekl nicméně, že nikdo zranění neutrpěl.
Velení libyjských ozbrojených sil nařídilo všem jednotkám, aby od nedělního večera začaly dodržovat nové, okamžité příměří. Krátce po jeho vyhlášení ale bylo nad Tripolisem opět slyšet střelbu z protiletadlových zbraní. Dělostřelecká palba a exploze se ozývaly také v Benghází.
Západní spojenecké síly zahájily o víkendu letecké a raketové údery na vojenské cíle v Libyi v rámci operace Odyssey Dawn (Počátek odysey) s cílem prosadit čtvrteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN a zavést nad Libyí bezletovou zónu.
Americká armáda oznámila, že se role USA v libyjské operaci v nejbližších dnech změní, měly by mít spíš podpůrnou než bojovou úlohu. Měli by poskytnout tankovací letadla, která umožní spojencům doplnit zásoby paliva za letu, a speciální letouny, jež mohou monitorovat nebo blokovat nepřátelskou komunikaci. V současnosti USA nasazují proti Libyi řízené střely Tomahawk, k náletům využily i bombardéry B-2, jež nelze zachytit radarem.
Pochyby o civilistech
Intervenci pod záštitou OSN kritizoval šéf Ligy arabských států Amr Músá, který zpochybnil především bombardování. Podle něho si prý vyžádalo mnoho civilních životů.
Také libyjská vláda obviňuje spojence, že zabíjejí civilisty. Při víkendovém bombardování údajně přišlo o život přes 60 civilistů, zprávu ale nebylo možné ověřit z nezávislého zdroje.
Francouzská vláda ujišťuje, že žádné informace o civilistech zabitých při náletech nemá, stejně se vyjádřili i představitelé Pentagonu. Podle britského ministra zahraničí Williama Hagua se spojenci "na rozdíl od Kaddáfího snaží vyhnout civilním ztrátám".
Kriticky se ke spojenecké operaci vyjádřil venezuelský prezident Hugo Chávez. "Chtějí libyjskou ropu a nestarají se o životy Libyjců," prohlásil s tím, že "za tím je ruka Spojených států a jejich evropských spojenců".
S kritikou přišel i čínský tisk, podle něhož útoky porušují mezinárodní pravidla a hrozí vyvoláním dalších nepokojů na Blízkém východě. Čína přitom ale nevyužila možnosti zablokovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která dala útokům zelenou.
EU zváží další postupŠéfové diplomacií zemí Evropské unie se dnes v Bruselu budou zabývat vývojem posledních událostí v Libyi. Unie už přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která umožnila akce na ochranu libyjského obyvatelstva, přivítala. Ministři budou jednat o tom, jak by dál unie měla vůči Libyi a tamnímu režimu plukovníka Muammara Kaddáfího postupovat.