Nigérie jako předobraz Iráku? Smrtelně nebezpečný klid
09.10.2008 09:11
Únosy, vraždy a útoky v nigerijských ropných oblastech mohou být předobrazem toho, co ropné společnosti čeká v Iráku. Irák přitom zůstává nebezpečnou zemí a násilí v Nigérii je jen bledým odrazem ve srovnání s tím, co se děje v údajně zklidňujícím se Iráku.
V Londýně se mají v pondělí sejít zástupci 34 ropných společnosti a irácké vlády a jednat o kontraktech týkajících se osmi největších iráckých nalezišť ropy a zemního plynu. Budou-li uzavřeny, bude to znamenat největší vstup zahraničního kapitálu do Iráku od znárodnění ropného průmyslu před více než 30 lety.
Asi 6400 kilometrů od Bagdádu, na nigerijských ropných polích, považovaných za nejnebezpečnější na světě, operují ropní velikáni jako americký Exxon Mobil nebo nizozemský Shell. V poslední době stále častěji sčítají škody, jež jim působí činnost tamních povstalců.
Za tři roky útoků a únosů se snížila výkonnost oblasti delty Nigeru z 2,5 milionu barelů na 1,5 milionu barelů denně. Nigérie se tak dostala za Angolu na druhé místo afrických producentů ropy. A přesto situace v Nigérii bledne před tím, co se děje v Iráku.
"Co do fyzického nebezpečí týče, je to ohromný rozdíl. V Nigérii se většině rukojmích nic nestane a nedokážu si představit Západoafričana kladoucího nálože na silnici," řekl Ian Pilcher, který pracuje jako soukromý bezpečnostní poradce ropných společností v Nigérii a Iráku.
Riziko v Iráku je ale úměrné předpokládanému zisku. Podle odhadů jsou irácké ropné zásoby ve srovnání s nigerijskými trojnásobné - 115 miliard barelů proti 36 miliardám barelů. A odborníci předpokládají, že dovolí-li bezpečnostní situace obnovit průzkum, může se irácký potenciál ještě o 70 až 80 miliard barelů zvýšit. Co do ropných zásob by se Irák stal po Saúdské Arábii druhou nejbohatší zemí světa.
Leila Benaliová z cambridgeského sdružení pro energetický průzkum říká, že velké ropné společnosti si nemohou dovolit vynechat Irák. Většina z nich se proto na irácký trh snaží dostat už teď. Irácká vláda nedávno uzavřela dohodu o objemu tří miliard dolarů s čínskou China National Petroleum na rozvoj ropného pole Ahdab. Shell podepsal dohodu o těžbě zemního plynu v jižním Iráku. Do projektu, který zahrnuje také iráckou společnost Iraqi South Oil, chce v příštích pěti letech investovat tři až čtyři miliardy dolarů.
Tři dny před podpisem tohoto kontraktu přepadli nigerijští povstalci další ropovod v nigerské deltě. Vystupňovanou kampaní proti tamním ropných objektům chtějí vládu přinutit dělit se o ropné zisky spravedlivěji s obyvatelstvem nigerijského jihu, kde se ropa těží. Řídí také velkou síť černého obchodování s kradenou ropou.
Irák nemusí být podobného scénáře ušetřen. Dohody uzavírá centrální vláda, ale pokud kontrakty nepřinesou nic místním lidem, nebudou moci ropné společnosti pracovat tak, jak si představují, řekla Amy Jaffeová z texaské Riceovy univerzity. V Iráku může být situace mnohem dramatičtější, jelikož se většina ropných polí nachází v oblastech, v nichž žijí Kurdové a šíité, takže sunnité zůstanou závislí na tom, jak se s nimi centrální vláda bude o zisky ochotná podělit. Má to vyřešit ropný zákon, na němž se ale vláda s poslanci není schopna už mnoho měsíců dohodnout.
"V zemi, v níž jsou nerostné zdroje a zároveň soukromé milice, je situace mnohem komplikovanější. Vždy se tam najde nespokojenec a ten bude ozbrojený," řekla Jaffeová.
Ropné společnosti se mohou do boje s násilníky zapojovat jenom stěží. Ochránci lidských práv obvinili podniky operující v Nigérii, že se snaží povstalce podplatit a že tím jenom rozdmýchávají rivalitu mezi jednotlivými skupinami a umožňují jim lépe se vyzbrojit.
Michael Watts z Kalifornské univerzity se domnívá, že v Iráku by měly být ropné společnosti od začátku zapojeny do místního rozvoje, což nebyl případ Nigérie. Ani to ale není všelék, protože se vytváří skupina těch, kdo mají konexe, čímž roste nespokojenost ostatních.
Hlavní rozdíl mezi Nigérií a Irákem a také zdroj velké naděje je to, že v Iráku existuje zárodek fungující centrální vlády, o níž se v Nigérii nedá doopravdy hovořit. Irák je pravděpodobně také s to účinněji zajistit bezpečnostní infrastrukturu schopnou ropná zařízení chránit.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.