Americký prezident Barack Obama ocenil rychlou proměnu Keni. V klíčovém projevu na sportovním stadionu v Nairobi vyzval Keňany, aby se poučili z obtížných dějinných zkoušek své země. Obama končí třídenní návštěvu v Keni, která je domovinou jeho otce.
Před tisícihlavým publikem probral dějinný vývoj země svých předků od éry kolonialismu a izolace po získání nezávislosti a po ekonomický rozvoj. "Keňané nechtějí být definováni minulostí," řekl.
Podle něj zemi ještě mnohé čeká, Keňa se nachází na křižovatce, na níž čeká nebezpečí i příslib. Zmínil se o tom, že se země potýká s korupcí a kmenovými spory, a vyzval Keňu, aby zpřístupnila zdravotní péči a vzdělání větší skupině občanů.
Obama do Keni přicestoval v pátek večer a první, kdo ho na keňské půdě přivítal, nebyl prezident Uhuru Kenyatta, ale osmiletý sirotek Joan Wamaithaová. Holčička k němu přišla celá v bílém s kyticí žlutých tulipánů a lilií a Obama se s ní srdečně objal a věnoval jí více času, než se počítalo.
Snímky malé Joan oblétly sociální sítě. Tisk vypátral, že dívka žije v sirotčinci v Nairobi a pro svou vítací roli byla vybrána na poslední chvíli. Minulý týden prý do zařízení přijeli členové keňských bezpečnostních sil a v pátek ukázali na Joan a naložili ji do vládního automobilu. Nacvičili s ní ceremoniál a Joan, která patří k nejlepším z 35 žáků své třídy, nezklamala.
"Překvapilo mne, když jsem ji uviděla v televizi. Nikdo z nás to nečekal. Ve čtvrtek přišla jako obvykle do školy a nezmínila se o tom, co má před sebou," řekla její učitelka Pauline Musyokaová podle listu Daily Nation. Joan je prý poslušná, chytrá, zdvořilá, ale také plachá.
"Svou budoucnost můžete budovat tady a teď díky pokroku Keni a díky svému potenciálu," řekl za nadšeného potlesku.
Varoval ale před kmenovými spory, které se mohou obnovit navzdory současné politické stabilitě. "Politika, která stojí na jediném kmeni nebo etnické skupině, je odsouzena k rozvrácení země. Je to selhání představivosti," zdůraznil Obama, kterého publiku představila jeho nevlastní sestra Auma.
Americký prezident nezastíral, že Keňa se potýká s korupcí, kterou označil za rakovinu, jež zemi stála čtvrt milionu pracovních míst. Rozhodně se postavil proti praktikování ženské obřízky a nuceným sňatkům, jež podle Obamy nepatří do 21. století. Zároveň zdůraznil roli žen ve společnosti a řekl, že nejlepší způsob využití pomoci je podle něj rozvíjet vzdělání žen.
V narážce na sporné téma homosexuality vyzval Keňu k toleranci vůči různorodosti. V tomto směru hostitelé neustoupili a prezident Uhuru Kenyatta v sobotu prohlásil, že homosexualita v Keni není téma a že jeho země s USA sdílí mnohé názory, ale homosexualita to není.