Sebevražedné atentátnice
Princezny afrického džihádu. Dívky cvičené na smrt
20.02.2016 11:45 Původní zpráva
Až stovku sebevražedných atentátnic poslali na smrt islamisté z nigerijské sekty Boko Haram. K útokům využívají téměř výhradně mladé dívky a děti, nejmladší sebevražedkyni bylo sedm let. Přestože vláda hlásí v tažení proti radikálům úspěchy, atentátů v poslední době neubývá.
Třináctiletou Zaharau Babangidu přivedl do výcvikového tábora pro sebevražedné atentátníky její otec, fanatický člen Boko Haram. "Řekl mi, ať se chystám na mučednickou smrt, ať připravím cestu jemu, že se ke mně za chvíli přidá." Na výcvik vzpomíná jako na zničující dril se sadistickým velitelem, který dívkám stále vyhrožoval upálením zaživa nebo postřílením z kulometu.
"Ptali se mě, jestli chci jít na sebevražednou misi, a přesvědčovali mě, že pokud se to podaří, půjdu do ráje." Zprvu nesouhlasila, ale obrátila po případu dívky, kterou za odmítnutí jít do útoku čekalo ukamenování. Dívat se museli, aby věděli, co je čeká, když nebudou poslouchat. "Pochopila jsem, že zemřu tak jako tak," popisuje své pocity Zaharau.
Jednoho dne Zaharau naložili do auta spolu se dvěma mladšími dívkami. Odvezli je do města Kano na severu země, které je obchodní křižovatkou a častým cílem útoků. Dívky měly za úkol odpálit se na textilním trhu, nejfrekventovanějším místě v okolí. V momentě, kdy městem zatřásly výbuchy náloží dvou jejích spolubojovnic, byla už na cestě do nemocnice, podařilo se jí úspěšně sundat z těla nálož. Prakticky okamžitě ji však policisté a vojáci objevili a začaly nekonečné výslechy. Měla obrovské štěstí, protože výbušnina mohla při sundávání explodovat nebo ji mohli zabít bojovníci té či oné strany, důvodů by se našlo dost. Podobných příběhů se v Nigérii za poslední dva roky událo kolem stovky a jen několik málo z nich mělo tak dobrý konec. Zaharau si nanejvýš posedí několik let v ústavu pro dětské provinilce.
Podle americké internetové stránky The Long War Journal, která se specializuje na informovování o boji proti terorismu, mají jen do prosince minulého roku sebevražedné atentátnice z Boko Haram na kontě přinejmenším 75 útoků. Od konce roku pak spustili islamisté novou vlnu, která pokračuje dodnes. Na sebevražedné mise poslali další dvě desítky žen. "Žádná teroristická skupina nevyužívala sebevražedné atentátnice v takové míře, jako to činí Boko Haram," potvrzuje analytik think-tanku Stratfor Scott Stewart.
Vdovy a Armáda růží
Ženy se sebevražedným posláním přitom nejsou až tak výjimečným jevem. V roce 1985 se u izraelského konvoje v jižním Libanonu odpálila šestnáctiletá Saná Mehaidli. Je první známou sebevražednou atentátnicí v moderní historii, její čin stál životy dvou izraelských vojáků. V lednu 2002 v centru Jeruzaléma zaútočila palestinská aktivistka Wafa Idris (28), zabila jednoho staršího muže a zranila stovku dalších lidí.
Ženské sebevražedné atentátnice měli ve svých řadách i Tygři osvobození tamilského Ílamu, kteří usilovali o vytvoření samostatného státu na Srí Lance. V poměrně značné míře je využívali čečenští rebelové, kteří na sebevražedné mise vyslali celkem přes dvacet žen.
Co je to bomba?
Vůbec první ženský útok v Nigérii provedla v červnu 2014 matka pěti dětí, odpálila se na motocyklu v policejních kasárnách ve městě Gombe. Byla však naprostou výjimkou, poté Boko Haram rekrutovala především velmi mladé dívky. Pocházejí především z řad dětí samotných džihádistů a pravděpodobně jde i o děti a mládež unesené z vesnic, které povstalci přepadávají. Absolvují pak "výcvik" v malých skupinách v horách na pomezí Nigérie a Kamerunu, s cílem naučit se především poslušnosti a oddanosti.
Dětem nedochází, co s nimi nálož udělá a že první obětí budou ony samy. Těžko věřit tomu, že si důsledky svého činu uvědomila sedmiletá dívenka, která se odpálila na tržišti ve městě Potiskum.
Ve světě vešla Boko Haram ve známost díky únosu 276 školaček z lycea v Chiboku. Školu bojovníci přepadli v dubnu 2014. Šedesáti studentkám se podařilo uprchnout, o ostatních jen prosakují zvěsti, že jsou provdané za islamistické bojovníky nebo se učí bojovat.
V sebevražedných atentátech však Boko Haram hodlá pokračovat. Podle dostupných zpráv má k "ostrému nasazení" přiraveno přes sto žen a dívek. Není jasné, jestli bude posílat i ty, které se v minulosti staly oběťmi únosů. Lídr Shekau jim ve svém videozprávě vzkazuje, že pouštět rukojmí na svobodu zatím nehodlá: "Ať jim je dvanáct, nebo devět let, všechny je provdáme za naše bojovníky."
* Jaké bývají pohnutky žen-atentátnic k jejich sebevražedným misím? Je možné najít napříč zeměmi společné rysy?
* Proč právě Nigérie využívá v takové míře děti a mladé dívky?
* Co je islamistická sekta Boko Haram, jak je silná a za co bojuje?
* Je vůbec možné násilí v této části světa zastavit?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 22. ÚNORA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.