Hlídka somálských dobrovolníků zadržela 12 ozbrojených pirátů na dvou lodích. Uvedla to dnes na svých stránkách BBC, podle které jde o důkaz toho, že se některé komunity na somálském pobřeží rozhodly vzít boj proti námořním lupičům do svých rukou.
Místní vůdcové v severním regionu Somálska Puntlandu sdělili BBC, že ze skupiny rybářů ustavily milice, které mají za úkol chytat piráty. Rozhodli se prý jednat, protože jim došla trpělivost s ozbrojenými přepadeními a únosy lodí piráty.
ČTĚTE TAKÉ: Boj o parník Melody. První útok pirátů odrazili cestující
Jemenci osvobodili tanker a pochytali piráty
Tři rány, tři zásahy. Brilantní akce ostřelovačů
"Je zde bezpečnostní výbor založený místními komunitami ... Rozhodli se bojovat proti všem problémům v jejich oblastech a zvláště proti problému pirátství," uvedl jeden z regionálních vůdců, podle kterého se díky tomu podařilo zajmout 12 pirátů a zabavit jejich zbraně.
Zajaté námořní lupiče předají dobrovolné milice místním úřadům. Podle nedávno oznámených přísných opatření na potírání pirátství hrozí zadrženým i trest smrti.
Podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB) unesli námořní lupiči u Somálska od začátku roku 25 lodí a zadržují více než 260 členů posádek v okolí přístavu Eyl v Puntlandu.
U somálských břehů hlídkují v současné době námořní plavidla USA, EU, Ruska, Číny, Indie a dalších zemí ve snaze zabránit pirátům v dalších únosech. Rusové v úterý zajali loď s 29 somálskými piráty. Oznámily to ruské agentury, které se odvolávají na ministerstvo obrany.
Podle některých Somálců však tato mezinárodní plavidla chrání i cizí rybářské lodě, které loví zásoby ryb, jež dříve sloužily Somálcům k obživě. Po ztrátě možnosti obživy se proto někteří z nich stali piráty. Nyní se však podle BBC zdá, že se místní komunity začínají proti pirátství stavět.
Foto: ČTK/AP a Reuters