<span>Somálští piráti</span> zajali posádku velké luxusní jachty

Zahraničí
4. 4. 2008 19:44
Le Ponant. Se svými hosty často křižuje u pobřeží Jemenu a Ománu.
Le Ponant. Se svými hosty často křižuje u pobřeží Jemenu a Ománu.

Mořští lupiči u Afrického rohu opět udeřili. U pobřeží Somálska přepadli francouzskou luxusní jachtu Le Ponant a zajali všech 34 lidí na palubě, informoval v pátek v Paříži mluvčí francouzského válečného loďstva. „Pokud víme, nepadly žádné výstřely," uvedl. Na palubě lidi dlouhé 88 metrů nebyli v okamžiku útoku kromě posádky žádní pasažéři.

Trojstěžník Ponant napadla podle dostupných informací dvě  pirátská plavidla, když plul brzy odpoledne mezi Somálskem a Jemenem. Podle rejdařství CMA-CGM byla výletní jachta na cestě ze Seychel do Středozemního moře.

Paříž uvedla do pohotovosti operační týmy. které loni a začátkem letošního roku zajišťovaly bezpečnost lodí s mezinárodní potravinovou pomocí pro somálské obyvatele. V blízkém Džibuti jsou vedle francouzských rozmístěny i americké speciální jednotky. Loni a začátkem letošního roku zajišťovaly například bezpečnost lodí s mezinárodní potravinovou pomocí pro somálské obyvatele.

„Můžeme potvrdit situaci. Sledujeme její vývoj," uvedlo stroze velení tamních  francouzských sil.

Luxusní jachta Ponant má 32 kabin pro celkem 67 hostů, bar, restauraci, diskotéku i bazén. Třicetičlenná posádka má k dispozici 16 kabin. S třemi hlavními plachtami o ploše téměř tisíc metrů čtverečních může dosáhnout rychlosti 17 uzlů. Většina unesných jsou Francouzi.

Somálské pobřeží dlouhé 3700 kilometrů je známé jako jedna z hlavních oblastí na světě, kde působí piráti. Pravidelně v oblasti přepadávají lodě, aby nejen ukradli náklad jako piráti jinde ve světě, ale také aby získali výkupné za osvobození posádky. Mezinárodní námořní úřad v Londýně (IMB) zde v roce 2007 hlásil 31 takových případů. Letos v únoru piráti u Somálska zajali dánskou vlečnou loď, kterou vydali až po 47 dnech vyjednávání výměnou za výkupné 700.000 dolarů (11,2 milionu korun). 

Somálští piráti jsou dobře vyzbrojení a organizovaní, mají vlastní přístavy, které se vymykají jakékoli úřední kontrole. "Jedná se o mocnou námořní mafii. Často jde o bývalé námořníky, kteří přešli k velkému banditismu, dále o klany a místní milice, které si uvědomily, že toto je velmi výnosná činnost, jelikož majitelé lodí téměř vždy zaplatí výkupné," vysvětlil Olivier Hallaoui z francouzské společnosti pro námořní bezpečnost Secopex.

Ve světě podle IMB roste v posledních desíti letech počet i brutalita pirátských útoků. Piráti již nyní nejsou vyzbrojeni jen střelnými zbraněmi, ale také například granátomety. Ročně jsou při střetech s piráty zabity desítky členů posádek a další stovky zraněny. Zvlášť nebezpečné jsou pro plavidla vody v oblasti Indonésie.

Foto: CMA-CGM

Autor: ČTK , - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ