Útoky na Kaddáfího
USA & spol. urychleně připravují bombardování Libye
18.03.2011 06:10 Aktualizováno 18.03. 13:00
Mír, svoboda a demokracie by měly do Libye připutovat na křídlech letounů a raket. V první řadě amerických, britských a francouzských, jež mají podpořit spojenci v oblasti: některé šajcháty u Perského zálivu, Jordánsko a Egypt. To je zatímní faktické vyústění rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1973 o zřízení bezletové zóny v Libyi.
Spojené státy už připravují rychlé vzdušné údery. Rebelové v obklíčeném Bengází jásají. Egypt ve spolupráci s Bílým domem začíná zásobovat libyjské povstalce zbraněmi po zemi.
Britský premiér Davod Cameron dnes v poledne prohlásil, že britské letouny Tornado a Eurofighter se už začaly přespuvat na základny ve Středomoří.
Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek pozdě večer schválila nasazení vojenského letectva proti Libyi k ochraně civilního obyvatelstva včetně vytvoření bezletové zóny nad touto zemí. Pro příslušnou rezoluci, která otevírá cestu k leteckým úderům na Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady, pět členů včetně Číny a Ruska se hlasování zdrželo.
Americký prezident Barack Obama se v následném telefonickém rozhovoru s francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a britským premiérem Davidem Cameronem shodl na tom, že Libye musí vyhovět rezoluci OSN a že násilí proti libyjským civilistům musí skončit.
Rovněž se dohodli na úzké koordinaci dalších akcí a na spolupráci s arabskými a dalšími zahraničními partnery k naplnění schváleného bezpečnostního opatření.
Vojenské údery v Libyi se uskuteční "za několik hodin" a Francie se jich "samozřejmě" zúčastní. Sdělil to dnes ráno mluvčí francouzské vlády François Baroin. Účast po hlasování Rady bezpečnosti v noci na dnešek již slíbily další země. "Nejde o okupaci libyjského území, ale o vojenské opatření k ochraně libyjského lidu, k umožnění toho, aby dosáhl své touhy po svobodě, a tedy k pádu režimu Muammara Kaddáfího," řekl mluvčí v místním rozhlase.
Celé znění rezoluce Rady bezpečnosti najdete ZDE
Čína a Rusko, kteří jako stálí členové Rady bezpečnosti mají právo veta, se k rezoluci ještě před hlasováním stavěly s výhradami. Rezoluci vyzývající k zajištění zákazu všech letů nad Libyí v zájmu ochrany civilního obyvatelstva naopak důrazně prosazovaly Spojené státy, Velká Británie a Francie.
Přijetí rezoluce znamená, že nad Libyí je s okamžitou platností vyhlášena bezletová zóna. Tripolis ve čtvrtek nicméně západní země varoval, že v případě zahraničního zásahu provedou libyjské síly odvetné útoky na civilní i vojenské cíle ve Středomoří.
Severoatlantická aliance se zatím nezapojí do případného zásahu proti Libyi, který plánují některé země jako Francie či Británie. Vyplynulo to z jednání velvyslanců členských zemí
NATO. Aliance ale zintenzivní plánování a dál pracuje na různých možnostech, jak by se mohla zapojit
Itálie již oznámila, že k zajištění bezletové zóny nad Libyí je připravena nabídnout své letecké základny. Využita by mohla být sicilská základna Sigonella, která poskytuje logistickou podporu námořnictvu USA. Je totiž jedním z nejblíže postavených vojenských letišť Severoatlantické aliance vzhledem k Libyi.
Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle již vyloučil účast bundeswehru na vojenské akci proti Libyi. Berlín podle ministra postoj vůči této africké zemi nemění, nadále chce, aby Kaddáfí boje proti vlastním lidem ukončil.
Německý vyslanec při OSN Peter Wittig vyjádřil obavy, že vojenská akce by mohla vést pravděpodobně k rozsáhlým ztrátám na lidských životech. Berlín se při schvalování rezoluce zdržel hlasování, protože v operaci spatřuje "vážná nebezpečí a rizika". Zdrženlivý postoj Německa před několika dny ocenil Kaddáfí, který prohlásil, že si v budoucnu na rozdíl od ostatních západních společností dokáže představit spolupráci s německými firmami.
Zatím není jasné, jak a kdy bude případná vojenská operace provedena. Zcela jistě se ale nepočítá s pozemní invazí. Schválená rezoluce umožňuje letecké údery a všechna ostatní "potřebná opatření k ochraně civilistů s výjimkou nasazení okupačních sil", uvedla DPA.
Podle diplomatických zdrojů z Francie, která podporuje ráznou akci proti Kaddáfímu, lze s vojenskou operací počítat již dnes. Zúčastnit by se jí údajně měly Francie, Británie a možná USA a nejméně jeden arabský stát. S odvoláním na nejmenovaného vojenského představitele USA prý nelze po hlasování očekávat žádnou okamžitou reakci.
Britský premiér Cameron na dnešní ráno svolal jednání kabinetu a o libyjské situaci chce informovat také parlament. John Drake z britské konzultantské společnosti AKE se nedomnívá, že by mezinárodní jednotky dokázaly ihned převzít kontrolu nad celým libyjským vzdušným prostorem. Podle něho by mohla být bezletová zóna stanovena nad Bengházím a Tripolisem.
Kaddáfí ve čtvrtečním rozhovoru pro portugalskou televizi a rozhlas odmítl jakékoli sankce OSN. "Rada bezpečnosti OSN nemá žádný mandát. Jejich rezoluce neuznáváme," prohlásil. Ve čtvrtek večer v rozhlasovém projevu oznámil, že útok na Benghází začne ještě v noci na pátek. Přislíbil beztrestnost těm, kdo se vzdají, ale pohrozil, že s ostatními nebude mít slitování. Podle očitých svědků byl však nakonec ve městě a okolí klid. Jistý vysoký představitel libyjského ministerstva zahraničí po schválení rezoluce OSN řekl, že Tripolis je připraven za určitých podmínek přistoupit na příměří. Tyto podmínky neupřesnil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.