Západ se opožděně a tím zuřivěji mstí Kaddáfímu

Zahraničí
21. 3. 2011 07:30
Bombardéry B-2. Elegantní zabijáci.
Bombardéry B-2. Elegantní zabijáci.

Prosazování bezletové zóny a ochrana civilních obyvatel před vojskem věrným Muammaru Kaddáfímu? Ale kdeže. Čeho jsme od sobotního večera svědky v Libyi, až příliš připomíná pomstu a snahu zbavit se konečně samolibého, podivínského, a jak Západ čerstvě objevil, i krutého vládce v Tripolisu.

Ať to stojí, co to stojí. Nejprve bomby - a až pak uvidíme.  

Mohutnost útoku skupiny západních zemí proti režimu plukovníka Kaddáfího zaskočila mnohé. Včetně Ligy arabských států (LAS), jejíž požehnání si hlavní tahouni bombardování, USA, Francie a Británie, před akcí vyžádali. Šéf LAS Amr Músa už oznámil, že liga svolá mimořádnou schůzku.

"Co se děje v Libyi, odlišuje se od cíle prosadit bezletovou zónu. Chceme chránit civilisty a ne bombardovat další civilisty," pravil Músa. Rozpory vyvolal útok i v NATO. Pokud snad někdo čekal, a takových bylo možná hodně, že "spojenci" začnou po vyhlášení rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1973 hlídkovat ve vzdušném prostoru Libye a případně bombardovat vládní jednotky, které budou pokračovat v útocích na Misurátu anebo Benghází, tak se tvrdě spletl.

Už od prvních hodin masivního vzdušného útoku je zřejmé, že USA a spol. jde v první řadě o odstranění Kaddáfího. Především k tomu potřebovali rezoluci OSN a několik slov v ní, jež zmiňují "ochranu civilního obyvatelstva".

Z Libye je střelnice. Útočí se na vše, co má kola a pásy.Je ovšem užitečné připomenout, že o odstranění plukovníka v příslušné rezoluci nic nestojí. Ani se v ní nezpochybňuje, že v čele Libye stojí právě on.

Je jasné, že Libye byla dlouhodobě jedním z potenciálních cílů amerického útoku.

Ostatně, Američané už ji kdysi bombardovali. Stačilo tedy sáhnout do šuplíků a vytáhnout příslušné plány. Stratégové Pentagonu se nedloubou roky v nose. Také proto začalo bombardování tak rychle a velení první části útočné operace převzaly USA, ačkoli krátce předtím šéf Bílého domu Barack Obama tvrdil, že Američané budou hrát spíše podpůrnou roli.

Politici v Paříži. Londýně a jinde opět tahali veřejnost tak trochu za nos.

I kdyby ale "spojenci" překročili rámec citované rezoluce, nyní je to v podstatě jedno. Ohromnou vojenskou mašinerii už žádný káravý prst shůry nezastaví a Západ vyhází na Kaddáfího tolik bomb a vystřílí tolik raket, kolik bude chtít. Ostatně, vždy je třeba po čase vyklidit sklady a vyzkoušet nové zbraňové systémy na bitevním poli. Vytvoří tak "novou skutečnost". A možná se podaří i kapitální trefa - zabití samého plukovníka.

Střely Tomahawk odpalované z ponorky USA (grafika).Kaddáfí leží v žaludku mnohým desítky let. Odstranit zasloužil už jen za to, jak financoval terorismus. A hořet navěky v pekle by měl i jen za atentát na letadlo společnosti PanAm nad skotským Lockerbie roku 1988 - tehdy zahynulo 260 lidí.

Bylo to ale právě Skotsko, které před třemi lety propustilo z vězení Abdala Midžrahího, libyjského agenta, jenž stál podle verdiktu soudu za atentátem na stroj PanAm. Masový vrah měl podle dobrozdání západních expertů rakovinu prostaty a zbývalo mu jen několik měsíců života. Stal se ale "zázrak". Midžrahí žije doma v Libyi dodnes. Jak se záhy ukázalo, za jeho osvobozením z "humanitárních" důvodů stály především obchodní zájmy. Ach, ta mámivá vůně ropy...

Od doby, kdy se Kaddáfí před několika lety polepšil, přestal být páriou a USA vyškrtly Libyi z černé listiny, se - obrazně řečeno - u šéfbeduína ve stanu netrhly dveře. Z vrcholných světových politiků se s ním muchloval kdekdo, včetně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Kaddáfí reaguje, jak jinak, arabsky nabubřelými výhrůžkami Západu.Kaddáfího syn Saíf tvrdí, že ještě před dvěma měsíci ho Sarkozy zval oficiálním dopisem do Paříže a nabízel mu ke koupi moderní bojová letadla. "Lísal se jak micinka," řekl Saíf. A byl to právě Sarkozy, který se v uplynulých dnech pasoval na verbíře pro boj s "liškou pouště".

Takové vzpomínky vrhají na nynější válečné nadšení řady západních politiků poněkud nehezké, ba nedůvěryhodné světlo. A zavánějí snahou se v žáru vybuchujících bomb očistit, pomstít se tomu, kvůli němuž jsme ještě nedávno křivili páteř...

Nynějším útokům Západu v Libyi (křoví jako Katar se nepočítá) by tedy slušel jiný název než "Operation Odyssey Down". Výstižnější by byla "Operation Revenge" - Operace pomsta.

B-2 tankuje ve vzduchu.

Autor: Petr PodanýFoto: Pentagon , ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ