Vražda novináře
Američtí senátoři chtějí zakročit proti Saúdské Arábii
16.11.2018 05:45
Šestice amerických republikánských a demokratických senátorů ve čtvrtek předložila návrh zákona, jehož cílem je zakročit proti Saúdské Arábii kvůli vraždě opozičního novináře Džamála Chášukdžího a roli Rijádu v jemenské válce.
Pokud by zákon vstoupil v platnost, znamenalo by to mimo jiné pozastavení prodeje zbraní Saúdské Arábii. Američané by rovněž nesměli doplňovat palivo letadlům vojenské koalice vedené Saúdskou Arábií, která bojuje v Jemenu proti šíitským povstalcům, uvedli senátoři podle agentury Reuters. Norma by také uvalovala sankce na ty, kdo by blokovali přísun humanitární pomoci do Jemenu a na podporovatele šíitských povstalců.
Saúdská Arábie je přitom pro USA klíčovým spojencem a byla první zahraniční destinací, do které ve funkci zamířil prezident Donald Trump. Ve světle říjnové vraždy novináře Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu však v americkém Kongresu sílí hlasy volající po omezení dodávek zbraní či jiných krocích proti Rijádu. Chášukdží žil v USA a psal pro deník The Washington Post.
V Jemenu proti sobě v občanské válce bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední údaje OSN, staré zhruba dva roky, hovoří o 10 000 obětech. Některé zdroje uvádějí, že v tomto konfliktu zemřelo na 50 000 Jemenců.
Senátor Bob Menendez, který je nejvýše postaveným demokratem v senátním výboru pro zahraniční vztahy, uvedl, že ekonomické sankce vůči 17 saúdským občanům, které ve čtvrtek kvůli jejich roli v žurnalistově vraždě oznámila Trumpova administrativa, k zajištění věrohodného vyšetření Chášukdžího smrti a ukončení konfliktu v Jemenu nestačí.
Zmíněné sankce byly podle Reuters prvním konkrétním opatřením americké administrativy v souvislosti s Chášukdžího smrtí. Postihy se týkají například dnes již bývalého poradce královského dvora Saúda Kahtáního nebo saúdského generálního konzula Muhammada Alotaíbího.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.