Válečná situace
Boje proti islamistům se v Mosulu chýlí ke konci, míní Američané
15.05.2017 16:45 Aktualizováno 15.05. 20:03
Irácké síly průkazně vítězí v bitvě o Mosul nad bojovníky takzvaného Islámského státu (IS). Řekl to v pondělí zmocněnec Spojených států pro boj proti IS Brett McGurk. Věří proto, že boje už jsou téměř v konečném stadiu.
Irácké úřady podle McGurka tvrdí, že budou potřebovat větší finanční pomoc od mezinárodního společenství, aby mohly na území, které získaly zpět, začít obnovu.
Operaci s cílem dobýt Mosul z rukou islamistů zahájila irácká armáda, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice vedená USA, na podzim loňského roku. Východní část města se podařilo dobýt letos v lednu. Od února se snaží irácká armáda dobýt západní Mosul.
Bojovníci IS se stáhli do hustě zastavěného Starého Města, kde uvízlo kolem 250 tisíc civilistů. Odhaduje se, že islamistů v Mosulu zůstává několik stovek. Samozvaný chalífa Islámského státu abú Bakr Bagdádí je před časem vyzval, aby město bránili do posledního muže.
Úplné dobytí Mosulu by bylo těžkou ranou pro organizaci Islámský stát, která podle Bagdádu v současnosti ovládá už jen asi sedm procent iráckého území. V roce 2014 měli přitom radikálové pod kontrolou asi třetinu této blízkovýchodní země.
Nálety v Sýrii opět zabíjely civilisty
Nálety na severosyrskou vesnici, kterou mají pod kontrolou radikálové z Islámského státu (IS), si podle dvou syrských pozorovatelských organizací vyžádaly podle různých zdrojů 12 až 22 civilních obětí.
Vesnice, která se nachází asi 16 kilometrů od města Rakka, byla terčem náletů v neděli večer. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii, uvádí, že při nich přišlo o život 12 žen, zatímco skupina, kterou tvoří převážně novináři ze syrské opozice, uvádí, že nálety usmrtily 22 rolníků.
Agentura Amak, která je napojená na IS, tvrdí, že při náletech přišlo o život 22 žen a dalších osm lidí bylo zraněno.
Kdo za operací stojí není jasné, podle aktivistů nálety nařídila koalice vedená Spojenými státy.
Proti IS na severu Sýrie bojuje syrská armáda a koalice Syrských demokratických sil (SDF), složená z arabských a kurdských oddílů. Ta se zaměřuje na okolí severosyrské Rakky, kde má IS hlavní stan. Spojencem SDF je mezinárodní letecká koalice, jíž velí USA.
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila záměr vyzbrojit kurdské složky SDF minulý týden, což Ankara označila za "nepřijatelné" a za hrozbu pro svou národní bezpečnost.
Podle Turecka jsou syrští kurdští bojovníci napojení na Stranu kurdských pracujících (PKK), již Ankara řadí k teroristickým organizacím.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes Turecko ubezpečil, že Rusko neplánuje vyzbrojit SDF s tím, že kurdské síly "mají jiné zdroje zbraní". Zároveň však označil kurdské síly za jedny z nejefektivnějších v boji proti IS.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.