Drama v USA
Bostonská demonstrantka: Prostě jsem udělala správnou věc
21.08.2017 20:05 Původní zpráva
V sobotu se americkém Bostonu konala akce, již naplánovali konzervativní aktivisté, kteří chtěli podpořit svobodu projevu. Dorazilo na ni však pouze pár desítek lidí. Mnohem větší účast zaznamenal protestní pochod, kam přišli odpůrci rasismu a neonacismu. Pro americká média je hrdinkou bostonských událostí mladá Afroameričanka Imani Williamsová, která ochránila účastníky prvního protestu před nadávkami druhé skupiny lidí, a svým jednáním tak dala morální příklad, jak se zachovat v hraniční situaci, píše o tom britský server BBC.
Odpůrců rasismu a neonacismu bylo v bostonských ulicích podle amerických médií až čtyřicet tisíc. Policisté se nejdříve obávali, aby se neopakovaly výtržnosti z Charlottesvillu ve Virginii, kde o život přišla jedna žena, poté co do davu demonstrantů najel bílý nacionalista. Události se ale obešly bez násilí i díky tomu, že v ulicích hlídkovaly stovky policistů. Pozornost na sebe však strhla účastnice protirasistického pochodu Imani Williamsová.
Novinář Steve Annear píšící pro deník Boston Globe, který události pokrýval, si všiml dívčina odvážného činu a napsal o něm na Twitter.
This is Imani, from CT. She just escorted Trump supporters through a crowd as a situation escalated. Here's why in her words: pic.twitter.com/R8W7XN58jk
- Steve Annear (@steveannear) 19. srpna 2017
Věděla jsem, že musím pomoct
Mladá Afroameričanka patřila k účastníkům pochodu, který se v sobotu odehrál v Bostonu. Svůj pohled na události shrnuje takto: "Všimla jsem si, že došlo ke konfrontaci mezi Trumpovým příznivcem, kterého odváděli policisté, a větší skupinou asi třiceti lidí, kteří je obklopili a znemožnili jim postupovat vpřed. Věděla jsem, že musím pomoci, protože se nejednalo o hezkou situaci."
"Trumpův příznivec a policisté mi nejprve moc nevěřili, že jim chci pomoct. Pořád jsem ale opakovala: 'Potřebujete pomoc?' A jak se dav začal kolem skupiny zužovat, nechali mě, abych jim pomohla dostat se z té masy těl ven. Nechtěla jsem jim pomoct, ale věděla jsem, že to musím udělat. V davu byly cítit silné emoce, ale nenásilné. Spousta lidí na ně křičela," popsala Williamsová, která pochází z města New Heaven ve státu Connecticut.
"Tenhle způsob sebereflexe je jediný způsob, jak dostat z lidí nenávistné myšlenky a jejich fascinaci násilím," míní Williamsová.
"Nevím, jaké životní zkušenosti za sebou mají Trumpovi příznivci: někdo z jejich příbuzných mohl zahynout během holocaustu, někdo mohl být obětí násilného činu, jiný mohl být jako dítě vyhozen z domu kvůli své sexuální orientaci. Všechny tyhle zkušenosti ústí v bolest."
Silný morální kompas
"Nemůžu soudit ostatní kvůli jejich utrpení. Věděla jsem ale, že můžu udělat něco, abych pomohla vyřešit situaci. Když jsem pomáhala prvnímu Trumpovu příznivci, řekla jsem mu, že s ním nesouhlasím, ale že chci, aby každý byl v bezpečí," řekla dívka.
"V dnešním světě je občas velmi obtížné mít silný morální kompas. Ale v tomhle případě jsem viděla, kde mohu pomoct, a udělala jsem to. To je všechno, co by měl člověk kdy udělat," sdělila Williamsová, jejíž čin na Twitteru pochválila například spisovatelka J. K. Rowlingová.
Acting when it would be easy to do nothing, doing the right thing when so many are doing wrong: true moral courage. Some nasty woman. https://t.co/QoQvluJreb
- J.K. Rowling (@jk_rowling) 20. srpna 2017
Ačkoliv se Bostonská aliance za svobodu slova od bělošských nacionalistů distancovala, na akci bylo pozváno i několik krajně pravicových řečníků. Akce ale skončila nezdarem, kvůli přehlušujícímu volání tisícovek lidí na protidemonstraci nebylo řečníky slyšet.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.