Komunisti požadují exhumaci ostatků Nerudy

Zahraničí
7. 12. 2011 08:00
Nerudův náhrobek.
Nerudův náhrobek.

Chilská komunistická strana požaduje exhumaci ostatků jihoamerického básníka Pabla Nerudy, u něhož se začalo spekulovat o tom, že byl během Pinochetova vojenského převratu v roce 1973 otráven.

Neruda zemřel v Santiagu de Chile 12 dní po převratu, při němž se k moci dostal generál Augusto Pinochet. Podle oficiální verze byla příčinou úmrtí nositele Nobelovy ceny za literaturu rakovina prostaty.

Pablo Neruda diskutuje s Vítězslavem Nezvalem na básnické konferenci v SSSR v roce 1955.Bývalý Nerudův spolupracovník ale v květnu prohlásil, že tehdy devětašedesátiletý spisovatel nezemřel v důsledku nemoci, ale byl zavražděn na příkaz představitelů vojenské diktatury. Prý dostal uprostřed noci injekci, která byla skutečnou příčinou smrti.

Tuto verzi události sice vzápětí odmítla oficiální básníkova nadace, ale chilský tisk se jí dále obšírně zabýval. Chilská justice v červnu souhlasila se zahájením vyšetřování okolností Nerudovy smrti.

Jedním z iniciátorů vyšetřování byla tamní komunistická strana, která nyní přišla s žádostí o exhumaci ostatků. Tu posoudí soudce Mario Carroza, který podezření z vraždy vyšetřuje.

Podobně chilské úřady prověřovaly také okolnosti smrti bývalého prezidenta Salvadora Allendeho. Socialistu, který stál v čele země od roku 1970, zabila při bombardování prezidentského paláce během vojenského převratu 11. září 1973 kulka, avšak zbraň ani projektily nikdy nebyly nalezeny.

Pablo Neruda s manželkou na nákupech na Rudém náměstí v roce 1962.V květnu proto soudce Carroza nařídil, aby byly Allendeho ostatky exhumovány a prozkoumány s cílem zjistit, zda se bývalý prezident skutečně zastřelil, jak tvrdila armáda. Tým mezinárodních odborníků o dva měsíce později tuto verzi události potvrdil.

Pablo Neruda je považován za jednoho z nejvýznamnějších španělsky píšících básníků. Jeho nejslavnější dílo, rozsáhlá veršovaná epopej o národech a dějinách Latinské Ameriky s názvem Veliký zpěv, vyšlo v roce 1950, o 21 let později získal Nobelovu cenu.

Přestože je Neruda znám především jako básník, byl také poslancem za komunistickou stranu, jejímž členem byl po velkou část života, a konzulem ve Španělsku, Argentině, Mexiku i ve Francii. Své umělecké jméno přejal od českého Jana Nerudy.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ