Na Kubě hrozí až deset let vězení dvěma umělcům, jejich propuštění žádají i USA

Zahraničí
8. 4. 2022 11:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kubánská prokuratura požaduje deset a sedm let vězení pro dva známé místní umělce, které viní z narušování veřejného pořádku a pohrdání úřady a k jejichž propuštění z vězení vyzvaly i Spojené státy. Jde o rapera Maykela Castilla, který loni získal dvě latinskoamerické ceny Grammy, a umělce a disidenta Luise Otera Alcántaru. Oba jsou už skoro rok ve vězení.

Informoval o tom ve čtvrtek deník El País. Kvůli porušování lidských práv na Kubě vyzvalo ve čtvrtek Středisko pro svobodnou Kubu (CCF) k vyloučení této země z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).

"Sedm měsíců je nespravedlivě zadržován, zhoršuje se jeho zdravotní stav, nemá téměř kontakt s rodinou. Navzdory snaze kubánského režimu ho umlčet ale Alcántara pokračuje ve svém pokojném boji za svobodu slova na Kubě," napsal tento týden na twitteru Brian A. Nichols z amerického ministerstva zahraničí, který vyzval kubánské úřady k propuštění obou umělců. "Kubánský režim musí přijmout hlasy nové generace, a ne ji zastrašovat a umlčovat," dodal Nichols.

Devětatřicetiletý Castillo, známý také jako Osorbo, je spoluautorem písně Patria y Vida (Vlast a život), která odkazuje na heslo někdejších kubánských revolucionářů a propagandy současné vlády Vlast nebo smrt. Skladba se minulý rok stala symbolem demonstrací proti autoritářské komunistické vládě na Kubě a právě za ni dostal Castillo a další její tvůrci loni latinskoamerickou Grammy. Castillo je za mřížemi od loňského května a podle deníku El País je prvním umělcem, který z vězení získal dvě tyto hudební ceny. Jeho zdravotní stav se zhoršuje i kvůli protestním hladovkám, které za mřížemi opakovaně drží.

Otero Alcántara je členem Hnutí San Isidro (MSI), které vzniklo v reakci na zákon z roku 2018, podle něhož se na Kubě na veřejnosti smí konat umělecká vystoupení jen se souhlasem ministerstva kultury. Alcántara byl zatčen loni v červenci, kdy se na Kubě konaly největší protivládní demonstrace od roku 1994.

Na Kubě je nyní podle španělské nevládní organizace Prisoners Defenders 1027 politických vězňů, většina z nich (894) byla zatčena kvůli loňským červencovým demonstracím.

Kvůli porušování lidských práv vyzvalo ve čtvrtek Středisko pro svobodnou Kubu (CCF) k vyloučení Kuby z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Nevládní organizace se sídlem ve Washingtonu výzvou reagovala na rozhodnutí Valného shromáždění OSN, které kvůli vraždění civilistů na Ukrajině ruskou armádou schválilo přerušení členství v UNHRC Rusku. CCF poté vyzvala ke stejnému kroku vůči Kubě, Číně, Venezuele, Eritreji, Libyi a Mauritánii kvůli vážnému a systematickému porušování lidských práv těmito režimy. UNHRC je orgán, který má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě a o jeho složení rozhoduje VS OSN.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/Chalabala

Další čtení

Noční Budapešť - ilustrační foto

Orbán zakáže blokování mostů. Lidé je využívají k demonstracím proti vládě

Zahraničí
4. 4. 2025
ilustrační foto

Trump čistí školy od zahraničních studentů. Popisují zákeřné taktiky

Zahraničí
4. 4. 2025
Jižní Korea - ilustrační foto

Korejci sesadili prezidenta. Neoblíbený, kradl a zkusil to se stanným právem

Zahraničí
4. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ