Představitelé amerického státu New York stále častěji hovoří o tom, že by měla být ve městě zavedena nová speciální daň na limonády. Důvodem je "boj" proti obezitě.
Richard Daines, který má ve státě New York na starosti zdravotnictví, v pondělí přišel s tím, že "nyní je skvělá příležitost" na zavedení daně na limonády, která by měla zbrzdit vlnu obezity. "Nízká cena slazených nápojů, jejich snadná dosažitelnost a rozsáhlý marketing na tyto produkty brání udržování dobrého zdraví a je jasným nebezpečím pro budoucnost našich dětí," řekl dle listu The Daily Telegraph Daines.
ČTĚTE TAKÉ: Češi do sebe lijí sladké nápoje skoro nejvíc z celé EU
Se svými názory není v USA osamělý. O tomtéž hovoří řada lidí i v dalších státech. Důvody jsou v zásadě dva. Oficiálně je to kvůli boji proti obezitě. Už méně častěji se ale zmiňuje, že nová daň na limonády by mohla pomoci zaplnit státní pokladny, které jsou kvůli recesi prázdné. V tomto smyslu Dainesova slova "o skvělé příležitosti" dostávají nový význam a zároveň by měla být brána vážněji, než jim podobná, která byla vyřčena v dobách růstu.
I newyorský starosta Michael Bloomberg, který je dobře znám svým antikuřáckým tažením ve městě, by byl pro zavedení takové daně. "V těžkých ekonomických časech není snadné nalézt jednoduchá řešení problémů," řekl v neděli ve svém každotýdenním projevu. "Ale daň na limonády je řešením, které dává smysl. Zachrání životy a sníží stále rostoucí náklady na zdravotnictví."
Téměř 20 procent amerických dětí ve věku šesti až devatenácti let trpí nadváhou, která může způsobovat cukrovku, srdeční problémy a podobně. Odborníci na zdraví kritizují zvyky především lidí z chudších vrstev, kteří nakupují nezdravá jídla v rychlých občerstveních a pijí sladké limonády.
Důsledkem nezdravého životního stylu je pouze ve státě New York strmý nárůst nákladů z veřejného pojištění na choroby spojené s obezitou na 7,6 miliardy dolarů ročně (přes 144 miliard korun). Zastánci daně na limonády tvrdí, že by se s těmito nápoji mělo zacházet stejně jako s tabákem. Toto srovnání samozřejmě výrobci limonád odmítají. Jiní experti zase tvrdí, že se politici snaží skrýt neschopnost hospodařit s nižšími příjmy, a tak se snaží vytvořit novou daň, kterou chtějí skrýt za bohulibé záměry.
V Evropské unii patří v pití limonád přední příčky Čechům a Slovákům. Podle nedávného průzkumu Eurobarometru jsou Češi a Slováci na třetím místě za Bulharskem a Kyprem.
Foto: profimedia.cz, ČTK/AP