Krok justice
Nikdo není nad zákonem. Soud zablokoval "migrační" dekret
04.02.2017 08:56 Aktualizováno 04.02. 11:47
Federální soud v americkém Seattlu v pátek dočasně zablokoval dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje občanům sedmi muslimských zemí vstup do Spojených států. Opatření soudce Jamese Robarta má platnost na celém území USA. Bílý dům se proti tomuto kroku ohradil s tím, že Trump má ústavní právo i zodpovědnost chránit obyvatele USA. Některé aerolinky již začaly brát na cesty do USA držitele víz i ze zemí, kterých se Trumpův dekret týká.
"Účelem prezidentova výnosu je chránit vlast a prezident má ústavní právo a zodpovědnost chránit americký lid," uvádí se v prohlášení Bílého domu. Jeho mluvčí Sean Spicer uvedl, že se proti rozhodnutí o zablokování Trumpova dekretu prezident okamžitě odvolá. Ministerstvo spravedlnosti ale okamžité odvolání nechystá.
Pozastavení platnosti Trumpova výnosu má trvat do té doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti dekretu podal Bob Ferguson, generální prokurátor státu Washington.
Proti Trumpovu týden starému zákazu už vystoupili soudci v několika dalších státech USA, včetně Kalifornie a New Yorku, ale Robartovo rozhodnutí má největší dosah.
Ferguson ve své pondělní stížnosti zpochybnil klíčové body prezidentského dekretu, který uzavírá americké hranice uprchlíkům na čtyři měsíce a státním příslušníkům sedmi zemí s muslimskou většinou (Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu) na dobu tří měsíců. U Syřanů je dovětek, že opatření platí na dobu neurčitou.
"Ústava zvítězila," reagoval Ferguson na nynější rozhodnutí soudu. "Nikdo není nad zákonem, dokonce ani prezident," dodal. Ferguson také v pátek uvedl, že opatření soudce Robarta má okamžitou platnost a lidé ze zmiňovaných zemí mohou nyní opět žádat o vstup do USA. Také na ministerstvu vnitřní bezpečnosti začal již kolovat email, který úředníkům dává pokyn, aby se ihned začali chovat v souladu se soudcovým rozhodnutí.
Jako první v sobotu oznámila společnost Qatar Airways, že začíná brát na palubu svých strojů pasažéry, kteří by podle předchozího Trumpova výnosu do USA nesměli. Učinila tak na doporučení amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP). Posléze oznámily i aerolinky Air France, že začínají do USA brát všechny cestující s platnými vízy.
Guvernér státu Washington Jay Inslee označil krok justice za "ohromující vítězství", ale varoval, že boj za zrušení Trumpova dekretu zdaleka ještě neskončil.
Ferguson ve své stížnosti uvedl, že zákaz zasahuje proti ústavou zaručeným právům přistěhovalců a jejich rodin, protože je namířen proti muslimům. Trumpovi poradci naopak od počátku argumentují tím, že proti muslimům opatření namířeno není. Rovněž se domnívají, že prezident má dostatečně širokou pravomoc, aby prosadil výnos "na ochranu Američanů".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.