Společnost BP musela dočasně vypnout systém pro odčerpávání ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu do tankeru na hladině. Do trubky dlouhé 1,5 kilometru narazil podmořský robot a po nárazu do ní pronikl nebezpečný metan. V provozu zůstává systém pro spalování unikající ropy.
Pokud by se metan smísil se studenou vodou, mohly by se na vnitřní straně trubky vytvořit ledové krystaly a ucpat ji. To se stalo už jednou v květnu, kdy metanové krystaly znemožnily využití stotunového kontejneru určeného pro zachycování ropy. BP tehdy musela kontejner odstavit na mořské dno.
Odborníci nyní systém, který za posledních 24 hodin odsál do tankeru 15 500 barelů (2,5 milionu litrů), odpojili od poškozeného ventilu. Pomocí robotů zkontrolují, zda se v trubce nevytvořily krystaly, a poté ho znovu umístí na vrt.
ČTĚTE TAKÉ: Podle těžařů uniká denně až 16 milionů litrů ropy
Ratingové agentury trestají kolos BP za ropnou skvrnu
V provozu nyní zůstává jen dodatečný systém, který umožňuje unikající ropu spalovat, nikoli ji nabírat na loď. Denně se tímto způsobem zlikviduje asi 10 tisícbarelů (1,6 milionu litrů) suroviny. Do moře přitom z vrtu každý den vytéká až 60 tisíc barelů (9,5 milionů litrů) ropy. Ropa z vrtu, který BP provozovala, uniká do moře už od 20. dubna a způsobila nejhorší ekologickou havárii v historii USA. Ropná skvrna zasáhla pobřeží od Louisiany po Floridu a ohrožuje mořský život ve velké části Mexického zálivu.
Kvůli ropné skvrně vydala americká vláda koncem května půlroční zákaz těžby ropy v hloubkách větších než 150 metrů, zastavila také vydávání povolení pro nové vrty. Moratorium ale v úterý zrušil soud v Louisianě, protože opatření bylo podle něj nepřiměřené. Americká vláda se proti rozsudku odvolala. Ministerstvo vnitra, které je za námořní těžbu ropy zodpovědné, také oznámilo, že v nejbližších dnech vydá moratorium nové.
Foto: ČTK/AP