Venezuela
Policie zatkla Guaidóova spolupracovníka. Ten razii odsoudil
21.03.2019 14:32
Venezuelská policie zatkla opozičního poslance Roberta Marrera, který je pravou rukou předsedy parlamentu Juana Guaidóa, uznávaného od ledna řadou zemí za prozatímního prezidenta země. Informovala o tom místní opoziční média. Zatčení odsoudil na twitteru Guaidó i ministři zahraničí Kolumbie a USA Carlos Holmes Trujillo a Mike Pompeo, všichni tři vyzvali k propuštění Marrera.
"Bohužel si pro mě přišli, ale budu dál bojovat. Ochraňujte prezidenta," stačil ještě Marrero říci před svým zatčením. Na audionahrávce je podle deníku El País slyšet i hluk z policejní razie v jeho bytě, do nějž vtrhlo více než 15 policistů v kuklách asi dvě hodiny po půlnoci místního času.
Policie prohledala i byt dalšího opozičního poslance Sergia Vergary, který bydlí v sousedství Marrera a je též blízkým Guaidóovým spolupracovníkem. "Rozbili dveře a mířili na mě pistolí. Řekl jsem jim, že jsem poslanec Národního shromáždění a mám parlamentní imunitu. Pak mě srazili na zem," popsal na twitteru Vergara. "Říkal jsem jim, ať pochopí, že pokojný proces, který jsme spustili, má za cíl osvobodit celou Venezuelu," dodal poslanec, podle nějž policie dorazila v deseti vozech a s dlouhými zbraněmi.
Venezuelská prokuratura vyšetřuje už od ledna i Guaidóa kvůli protivládním protestům, během nichž 23. ledna složil přísahu jako prozatímní prezident. Učinil tak z pozice šéfa parlamentu poté, co parlament označil za nelegitimní nový mandát prezidenta Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Soud poté na žádost prokuratury Guaidóovi zakázal vycestovat ze země a zablokoval mu účty.
Guaidóovi se nicméně podařilo koncem února dostat do sousední Kolumbie, kde se setkal s několika prezidenty regionu. Během pár dní tehdy navštívil i Brazílii, Ekvádor a Paraguay, kde se setkal rovněž s hlavami těchto zemí. Posléze se vrátil do Venezuely a místní úřady ho zatím nezadržely, ač porušil zákaz vycestovat ze země.
Tento měsíc začala prokuratura Guaidóa vyšetřovat kvůli podezření, že stojí za nedávným rozsáhlým výpadkem elektrické energie. Ten 7. března postihl celou zemi a v řadě regionů trval několik dní. Madurova vláda označila výpadek za "kybernetický útok", za nímž stojí opozice a USA. Podle expertů byl důsledkem dlouhodobě zanedbané energetické sítě, do jejíž údržby vláda roky neinvestovala a miliony na její obnovu podle opozice zpronevěřila.
Výpadky elektřiny jsou ve Venezuele časté už několik let, stejně jako přerušování dodávek vody. V zemi je také nedostatek základních potravin a léků. Vláda ale odmítá pustit do země humanitární pomoc, kterou některé země shromáždily v únoru u hranic v Kolumbii. Maduro ji totiž označuje za americkou intervenci.
Zadržení opozičního poslance přišlo jen pár hodin poté, co komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová i Organizace amerických států (OAS) opět kritizovaly porušování lidských práv ve Venezuele a přinesly další informace o mučení a vraždách příznivců venezuelské opozice Madurovým režimem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.