Šikovná krasavice neúspěšnou agentkou: Anna Chapmanová
30.06.2010 18:30
Osmadvacetiletá podnikatelka s titulem z prestižní univerzity v Moskvě se stala tváří odhalené skupiny ruských špionů v USA. Nežila zrovna ve stínu, má profily na několika sociálních sítích s mnoha atraktivními fotografiemi. Plánovala ale útěk, a tak FBI spustila zatýkání celé skupiny agentů.
Anna Chapmanová se dostala na titulní stranu hlavního newyorského bulváru The New York Post jako "rudovlasá kráska z Manhattanu". Média ji zobrazují jako "femme fatale" údajné skupiny špionů. Na sociální síti pro profesní kontakty LinkedIn se ale Chapmanová prezentovala jako ambiciózní výkonná ředitelka společnosti PropertyFinder, která spravuje stránky domdot.ru, zaměřené na ruský trh s realitami, a nycrentals.com, nabízející k pronájmu byty na Manhattanu.
ČTĚTE TAKÉ: Jedenáctého špiona z Ruska zadrželi na Kypru
Lavrov: Rusko čeká na vysvětlení zatčení špionů
Studovala na Ruské univerzitě družby národů v Moskvě ekonomii, poté pracovala v Británii pro společnost NetJets, kde prodávala bohatým Rusům soukromá letadla. Podle zpráv amerických médií se v Británii i provdala, ale nyní je již rozvedená. V Británii a později v USA pracovala v několika investičních fondech, než si založila vlastní firmu, která má podle soudního spisu hodnotu dva miliony dolarů.
Na Facebooku publikovala fotografie z luxusních večírků, média zde ale našla i dávný černobílý snímek v pionýrské uniformě. Je zde také fanynkou tequily a její osobní motto zní: "Pokud dokážete snít, můžete se stát svým snem". Její americký sen skončil nedělním zatčením.
Jediný rozhovor, který kdy poskytla novináři, se uskutečnil již před několika měsíci. Otázky ale nesměřovaly na ni, ale na Scotta Beauchampa, který se ucházel o brigádu v marketingovém oddělení. "Nevyměnili jsme si žádné tašky s hotovostí v malých použitých bankovkách. Ani jednou nepoužila vysílačku a já se jí nezeptal, jestli náhodou není bond girl. Vlastně to bylo docela nudné. Mluvila hlavně o on-line reklamě," vzpomíná nyní novinář na serveru Daily Beast.
Netušil, že Chapmanová má kromě "lásky k rozjíždění technologických firem", kterou inzeruje na svém profilu, i jiné koníčky. Podle soudního spisu se pravidelně stýkala s agentem ruské vlády již od ledna. Jako jedna z mála členů nyní zadržené skupiny používala své znalosti informačních technologií, například posílala pomocí soukromé wi-fi sítě data agentovi, který jen projížděl kolem. To jí ale mnoho nepomohlo.
Místo tajností jen drby
Do kavárny na Manhattanu ji totiž nalákal agent FBI předstírající, že je zaměstnancem ruského konzulátu. Minulou sobotu Chapmanová koupila nový mobilní telefon, za použití falešného jména a vskutku originální adresy 99 Fake Street (Falešná ulice). Hovor z tohoto telefonu zachytila FBI, její nadřízený agent ji upozornil, že hrozí její odhalení a měla by opustit Spojené státy.
Zástupce ministerstva spravedlnosti Michael Farbiarz označil Chapmanovou za osobu, která "měla neobyčejný výcvik, kdo je sofistikovaným agentem Ruska." Anna Chapmanová požádala o propuštění na kauci, ale nebylo jí vyhověno. Před soudem se má objevit 27. července. Hrozí jí až pět let za "spiknutí za účelem jednání jako neregistrovaný agent zahraniční vlády".
Nepodařilo se jí však zjistit nic podstatného, proto se vyhnula obvinění ze špionáže. "Sbírali rutinní politické drby a zprávy, které by bylo snadné najít běžně na internetu," píší o špionech New York Times.
"Takže Anna možná naprosto selhala jako tajná agentka, ale za to se jí podařilo dosáhnout cíle, který se v Americe mnohem víc cení - patnácti minut slávy," píše Beauchamp, který od ní nikdy nedostal žádné tajné zprávy, jen marketingové příručky ve formátu pdf.
Foto: ČTK/AP, New York Post
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.