Žádost ministerstva
Soud odmítl okamžitě obnovit platnost Trumpova výnosu
05.02.2017 10:44 Aktualizováno 05.02. 17:37
Ve Spojených státech se o víkendu naplno rozhořel spor o prezidentský dekret, kterým Donald Trump minulý týden dočasně zakázal vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí do USA. V pátek federální soud v americkém Seattlu nařízení dočasně zablokoval, což prezident ostře kritizoval.
V sobotu ministerstvo zahraničí oznámilo, že občany sedmi postižených zemí s platnými vízy budou úřady opět na americkou půdu pouštět. Ministerstvo spravedlnosti se proti výroku soudce ze Seattlu v sobotu odvolalo. Odvolací soud v San Francisku ale v neděli zamítl ministerskou žádost, aby platnost prezidentského dekretu byla předběžně obnovena s okamžitou platností, tedy ještě dříve, než soud o odvolání rozhodne jako o celku.
Federální soudce v Seattlu James Robart v pátek platnost Trumpova výnosu pozastavil do prozkoumání stížnosti, kterou již dříve podal generální prokurátor ve Washingtonu.
Prezident se v sobotu o Robartovi vyjádřil jako o "takzvaném soudci", jeho názor označil za "směšný" a uvedl, že verdikt bude zrušen. Na Twitteru také Trump napsal, že považuje za velký problém, "pokud země už není schopna říci, kdo do ní může vstoupit a kdo nikoli, obzvláště z bezpečnostních důvodů". Dekret podle nového šéfa Bílého domu přivítaly i "jisté blízkovýchodní země". Konkrétně však žádnou nejmenoval. Později dodal, že soudce "otevřel zemi (Spojené státy) potenciálním teroristům".
Americké ministerstvo zahraničí v reakci na Robartovo rozhodnutí v sobotu oznámilo, že úřady umožní vstup do USA lidem s vízy, jejichž platnost kvůli Trumpovu dekretu předtím zrušilo. Podle dřívějších informací stejného úřadu platnost dočasně pozbylo téměř 60 tisíc víz.
Řada aerolinek hned v sobotu začala na palubu brát lidi s platnými vízy ze sedmi zemí, kterých se dekret dotknul. Zaměstnanci ministerstva vnitřní bezpečnosti USA dostali pokyn, aby se začali chovat v souladu s pátečním rozhodnutím federálního soudce a aby osoby s platnými vízy do země pouštěli.
Proti Robartovu rozhodnutí se ještě v sobotu odvolalo ministerstvo spravedlnosti. Prezident má podle něj v zájmu národní bezpečnosti "svrchovanou pravomoc" vpustit či nevpustit do země cizince. Soudce ze Seattlu podle ministerstva překročil svou pravomoc a škodí občanům tím, že "maří právní účinky úkonu veřejností zvoleného zástupce".
Zamítnutí stížnosti
Odvolací soud v San Francisku zamítl žádost rezortu spravedlnosti, aby do rozhodnutí o odvolání předběžně s okamžitou platností obnovil platnost prezidentského dekretu. Zároveň soud ministerstvo vyzval, aby nejpozději v pondělí odpoledne předložilo ke své odvolací žádosti další doklady.
Spor mezi Trumpovou vládou a americkými soudy vyvolalo exekutivní nařízení, kterým prezident minulý týden na tři měsíce uzavřel americké hranice státním příslušníkům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu; u Syřanů opatření mělo platit na dobu neurčitou. Zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chtěl prověřit mechanismus kontroly příchozích osob. Prezident svůj postup zdůvodňuje ochranou americké bezpečnosti.
Dekret vyvolal kritiku a protesty doma i v cizině. V sobotu proti němu demonstrovaly tisíce lidí mimo jiné v Londýně, Berlíně, Stockholmu, Barceloně, na Filipínách, v Indonésii i v řadě amerických měst. Ke zrušení výnosu vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.
Migrační výnos, podle některých kritiků uspěchaný, kritizovala také řada velkých firem, například Apple, Microsoft, Google nebo Facebook, které zaměstnávají tisíce zahraničních inženýrů bez trvalého pobytu v USA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.