Funkce ministra
Trump rozdává místa ve vládě. "Polepší si" Carson i kritička Haleyová
23.11.2016 10:18 Aktualizováno 23.11. 13:30
Nově zvolený americký prezident Donald Trump nabídl funkci ministra pro výstavbu a rozvoj měst svému někdejšímu soupeři z republikánských primárek Benu Carsonovi. Jako stálou velvyslankyni v OSN Trump nominoval svou kritičku, jihokarolínskou guvernerku Nikki Haleyovou. Někdejší americký generál a ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus, o němž se spekuluje jako o ministrovi obrany, zase naznačil, že by místo ve vládě přijal, pokud by ho o to zvolený prezident požádal.
Ben Carson byl jedním z republikánských kandidátů v prezidentských volbách. V březnu se kandidatury v primárkách vzdal s tím, že bude podporovat Trumpa. V úterý Carsonův mluvčí Armstrong Williams prohlásil, že "zvolený prezident Carsonovi nabídl post ministra pro výstavbu a rozvoj měst a Carson nabídku zvažuje".
V budoucí vládě by také mohl zasednout někdejší demokratický poslanec Harold Ford mladší ze státu Tennessee, který sloužil v Kongresu pět volebních období. Server Politico s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsal, že by Ford mohl stanout v čele ministerstva dopravy. Ford se ještě s Trumpem nesešel, ale prý existují náznaky, že se o něm uvažuje pro některou z vládních funkcí a Ford by se tomu podle všeho nebránil.
Kritička v OSN
Trump si za stálého představitele USA v OSN vybral jihokarolínskou guvernérku Nikki Haleyovou, první ženu a první osobu jiné než bílé pleti ve svém týmu. Haleyová, jejíž jmenování musí potvrdit Senát, se během volební kampaně stavěla ostře proti Trumpovi a v primárkách podporovala jeho protikandidáty Marka Rubia a Teda Cruze.
Čtyřiačtyřicetiletá dcera indických přistěhovalců se navzdory kritice budoucího prezidenta s Trumpem po zvolení už setkala. Jednání, které se minulý týden uskutečnilo v New Yorku, označila za "velmi pěkné".
Trump na rozdíl od dřívějších republikánských prezidentů post představitele v OSN považuje za vládní funkci. Nominace Haleyové zatím oficiálně oznámena nebyla, média ji zveřejnila s odvoláním na anonymní zdroje z Trumpova štábu.
Z generála ministrem obrany?
Při sestavování nové vlády se stále čeká na obsazení nejvýznamnějších funkcí, jako je ministr zahraničí a obrany. Podle některých zdrojů je favoritem na ministra obrany bývalý velitel ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku James Mattis, spekuluje se však také o penzionovaném generálovi Davidu Petraeusovi. Ten v rozhovoru s britskou rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 naznačil, že pokud by mu Trump funkci ve vládě nabídl, souhlasil by.
"Byl jsem již dřív v postavení, kdy se na mě prezident obrátil ve složité situaci a... řekl: 'Žádám vás jako váš prezident a vrchní velitel, abyste převzal velení Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF).' Jediná odpověď na to může být: 'Ano, pane prezidente.'," prohlásil Petraeus.
Petraeus musel v roce 2012 ukončit svou slibnou kariéru, když vyšel na světlo jeho mimomanželský vztah s novinářkou a autorkou jeho životopisu Paulou Broadwellovou. Zároveň se objevily spekulace, že milence umožnil přístup ke svému e-mailovému účtu zřízenému CIA a k vysoce tajným informacím. Tajné dokumenty byly prý nalezeny v počítači Broadwellové. Loni za to dostal dvouletou podmínku a pokutu 100 tisíc dolarů (2,5 milionu Kč).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.