Mlčí o stavbě zdi
Trump riskuje sbližováním s demokraty ztrátu části voličů
16.09.2017 13:56 Analýza
Zatímco před volbami i po nástupu do funkce mluvil americký prezident Donald Trump o stavbě zdi na hranici s Mexikem při každé příležitosti, při současném jednání o novém imigračním zákoně zásadní bod svého programu nezmiňuje. Šéf Bílého domu, od něhož se během jeho působení v úřadě odvrátila část umírněných republikánů, nyní testuje loajalitu nacionalisticky laděné části svých voličů.
Anketa:
Jak byste oznámkovali dosavadní působení Donalda Trumpa coby prezidenta Spojených států amerických?
-
Jednička. 31 %
-
Dvojka. 15 %
-
Průměr, takže trojka. 15 %
-
Čtyřka. 15 %
-
Propadák, takže pětka. 24 %
Trump si v poslední době padl do noty s demokratickými lídry ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem. Páru, který na Twitteru neformálně nazývá "Chuck a Nancy", vyhověl minulý týden při jednání o dluhovém stropu, kdy dal přednost jejich návrhu na tříměsíční zvýšení limitu před názorem republikánských vůdců v Kongresu. Ve středu pak s demokratickou dvojicí jednal o zákonné ochraně přistěhovalců, kteří přišli do USA jako děti se svými rodiči. Prezident sice popřel slova Pelosiové a Schumera o uzavření dohody o rychlém přijetí zákona a shodu podmínil přijetím "masivních opatření na ochranu hranic", ale zároveň uvedl, že zeď sama přijde na řadu později.
"Pokud zeď nebude stát a on udělí amnestii, přijde o voličskou základnu. Nastane totální revolta," řekla agentuře AP prezidentova dosavadní stoupenkyně a zakladatelka skupiny Ženy volí Trumpa Amy Kremerová. Amnestií stejně jako mnoho dalších odpůrců imigrace nazývá udělení víz statisícům mladých přistěhovalců v rámci programu DACA zavedeného Trupovým předchůdcem Barackem Obamou. Trump sice jeho výnos začátkem září zrušil, nyní však sám jedná s demokraty o přijetí zákona plnícího podobnou funkci.
Zatímco se část komentátorů domnívala, že Trump chce jednání o zákonu využít a výměnou za něj získat od demokratů souhlas s financováním stavby zdi, nyní se zdá, že je ochoten podpořit pokračování programu DACA nezávisle na zásadním bodu svého programu.
Lidé, které Trump získal na svou stranu sliby o snížení počtu přistěhovalců v zemi, na to hledí nelibě a část z nich prezidentův ústup od nacionalistické politiky přičítá velkým personálním změnám v Bílém domě. "Mnoho prezidentových stoupenců se ptá, zda byl král zajat a místo něj vládne (personální šéf Bílého domu John) Kelly a klika generálů a jejich přátel podporujících globalizaci," popsal situaci neformální Trumpův poradce Roger Stone.
Pobouření odpůrců imigrace ventiloval například server Breitbart News, do jehož čela se po vyhazovu z Bílého domu vrátil Trumpův bývalý hlavní stratég Steve Bannon, který Trumpa ve čtvrtečním kritickém článku nazval "Don Amnestie".
Trump přitom podle médií přichází také o podporu z druhé strany republikánského spektra, neboť řada umírněných republikánů ztrácí trpělivost s jeho výstřelky, vulgaritami a kontroverzními výroky. Vlnu odporu mezi nimi zvedlo například prohlášení, v němž postavil na roveň bělošské rasisty a jejich odpůrce na demonstracích ve městě Charlottesville ve Virginii. Několik republikánských zákonodárců se podle AP i kvůli němu rozhodlo, že s Trumpem v Bílém domě nebudou příští rok ve volbách obhajovat svůj mandát, což dává menšinovým demokratům šanci zvýšit počet křesel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.