Nesouhlasila s dekretem
Trump vyhodil ministryni spravedlnosti
31.01.2017 08:03 Aktualizováno 31.01. 11:01
Velká skupina amerických diplomatů se ohradila proti rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zablokovat vstup občanům sedmi muslimských zemí do USA. Jejich odpor v pondělí vyvolal podrážděnou reakci Bílého domu. "Ať se přizpůsobí, nebo ať jdou," prohlásil prezidentský mluvčí Sean Spicer.
Diplomati zaslali vedení ministerstva zahraničí memorandum, podle něhož Trumpův exekutivní příkaz nezvýší americkou bezpečnost, je v rozporu s americkými hodnotami a vyvolá protiamerické reakce po celém světě.
"Politika, která zavírá dveře pro víc než 200 milionů legálních cestujících v naději, že zabrání hrstce jiných škodit Americe, nezvýší bezpečnost USA," uvádí se v memorandu. "Tento zákaz je v rozporu se základními americkými a ústavními hodnotami, jimž jsme my, jako federální zaměstnanci, přísahali věrnost," konstatovali diplomati.
Memorandum, které má v nejbližší době převzít vedení ministerstva zahraničí, podle očekávání podepíší stovky amerických diplomatů. Diplomati zvolili formu takzvané "nesouhlasné depeše", což je tradiční prostředek pro kritiku vládní politiky. Zaveden byl v době vietnamské války, naposledy ho diplomati použili k vyjádření nesouhlasu s postupem vlády Baracka Obamy v Sýrii.
"Pokud s tím má někdo problém, vzniká otázka, zda má zůstat na svém místě," prohlásil v reakci na memorandum Spicer. "Jde o americkou bezpečnost," dodal.
OSN má výjimku
Organizaci spojených národů se dostalo ujištění, že rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa o zákazu vstupu občanů sedmi muslimských zemí do USA se nebude týkat diplomatů ani příslušníků personálu OSN z dotčených států. Oznámil to v pondělí mluvčí OSN Stéphane Dujarric.
OSN nemá žádné potvrzené případy, že by nové nařízení zabránilo kterémukoli zaměstnanci OSN ve vstupu na území Spojených států, řekl mluvčí. Organizace je v kontaktu s americkými úřady a "byla ujištěna", že diplomaté s příslušnými vízy i personál OSN byli z prezidentského nařízení vyjmuti a jejich cestování nebude nijak omezeno.
"OSN upřímně doufá, že ohlášené kroky týkající se uprchlíků jsou dočasné. Spojené státy byly vždy kriticky důležitým partnerem OSN při poskytování pomoci uprchlíkům," řekl Dujarric.
Odvolání ministryně spravedlnosti
Americký prezident Donald Trump uvolnil z funkce úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou, která nesouhlasila s jeho dekretem dočasně zakazujícím vstup do USA obyvatelům sedmi muslimských zemí a pozastavujícím přijímání uprchlíků. Proti výnosu protestovala velká skupina amerických diplomatů a demokratičtí senátoři se jej neúspěšně pokusili zvrátit v Kongresu. Trump, jehož lidé proti silné kritice nařízení vytrvale hájí, prý připravuje další opatření, které má postihnout i přistěhovalce pobývající v USA legálně.
Yatesová, která byla vedením úřadu pověřena do brzy očekávaného nástupu Jeffa Sessionse, v pondělí nařídila ministerským právníkům, aby před soudy neobhajovali Trumpův exekutivní příkaz, jehož legálností si nebyla jista. Trump ji krátce nato odvolal s tím, že "zradila ministerstvo", a nahradil ji prokurátorem ze státu Virginie Danou Boentem, který povede úřad až do Sessionsova schválení Senátem.
Nařízení, které na 90 dní zamezilo vstup do USA obyvatelům Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie a na 120 dní přerušilo přijímání uprchlíků, se pokusila zvrátit skupina demokratických senátorů, kteří chtěli předložit návrh zákona rušícího Trumpův výnos. Kvůli odporu republikánů však návrh vůbec neprošel na pořad hlasování.
Velká skupina amerických diplomatů zaslala vedení ministerstva zahraničí memorandum, podle něhož Trumpův výnos nezvýší americkou bezpečnost, je v rozporu s americkými hodnotami a vyvolá protiamerické reakce po celém světě. Bílý dům jejich akce popudila a vzkázal jim, že pokud nesouhlasí, mohou ze služeb státu odejít.
Dekret, který stále vyvolává protesty Trumpových odpůrců na amerických letištích, je podle agentury Reuters dílem jeho vrchního poradce Steva Bannona považovaného za zastánce rasistických a xenofobních názorů. Velké množství lidí, kteří v listopadových volbách Trumpa podpořili, s jeho nařízením dává najevo spokojenost.
Trumpův migrační zákaz stále rezonuje i za americkou hranicí. Mexiko se rozhodlo uvolni 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) na služby advokátů, kteří budou hájit práva mexických imigrantů v USA. Austrálie se pak stala další zemí po Velké Británii a Kanadě, která má pro své občany výjimku z dekretu a její občané mohou do USA cestovat, i když mají i pas některé ze zemí dotčených zákazem. Nový Zéland očekává přiznání stejné výjimky v nejbližší době.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.