Pochroumaná minulost
Trumpova manželka pracovala ilegálně. Může přijít o občanství?
05.11.2016 12:05
Manželka republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, který v kampani tvrdě útočí na nelegální imigranty, ve Spojených státech pracovala ještě před získáním pracovního povolení. Po svém příchodu ze Slovinska získala Melania Trumpová ještě pod svým dívčím jménem desítku kontraktů jako modelka v době, kdy byla v USA jako turistka.
Trumpová přišla z Evropy za oceán v srpnu 1996 s návštěvnickým vízem, neumožňujícím získat placenou práci. Pracovní vízum dostala až v polovině října. Již předtím však byla v deseti případech zaplacena za modeling například pro časopis či pro obchodní dům. Celkově si tím vydělala přes 20 tisíc dolarů (téměř půl milionu korun).
Mluvčí Trumpovy kampaně na žádost o komentář nereagovala. Advokát Michale Wildes, který pomáhal Trumpové s přistěhovaleckými dokumenty, na dotaz uvedl, že smlouvy neodpovídají záznamům, které má k dispozici a že jejich pravost nebyla ověřena.
Trumpová hovořila o možnostech, které USA přistěhovalcům nabízí
Trump učinil z tématu imigrace jeden z ústředních bodů své kampaně a ohlásil plán vyhostit z USA nelegální přistěhovalce. Navrhl rovněž používání elektronického ověřovacího systému, který by zaměstnavatelům umožnil snadněji než dnes zjistit, zda mají cizinci potřebné pracovní povolení.
Jeho manželka, která v současnosti zastává roli ženy v domácnosti, se ve čtvrtek zapojila do kampaně vůbec prvním samostatným vystoupením na předvolebním mítinku od červencové nominační konference republikánů. Hovořila přitom o možnostech, které Amerika přistěhovalcům nabízí, což média interpretovala jako snahu o nabídnutí vlídnější tváře vůči této skupině voličů, u níž se Trump kvůli svému tvrdému přístupu netěší velké popularitě.
Nová zjištění s velkou pravděpodobností nepřimějí úřady, aby se rozhodly odebrat Trumpové americké občanství, které získala v roce 2006, rok po sňatku s newyorským realitním magnátem. Vláda sice může zbavit imigranty nabytého občanství pokud dojde k závěru, že porušili pravidla pro jeho získání. Činí tak ale pouze ve výjimečných případech jako terorismus či válečné zločiny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.