Šok pro pacientky
V kalifornské nemocnici tajně nahrávali ženy během porodu
04.04.2019 06:30 Původní zpráva
Tisícovky žen byly tajně natáčeny v ženské nemocnici v Kalifornii během porodu a jiných operací. Právnička zastupující skupinku 81 žen, které podaly na nemocnici hromadnou žalobu, tvrdí, že nevědomky tak mohlo být natočeno až 1800 pacientek. Nemocnice instalovala kamery do operačních sálů kvůli internímu vyšetřování krádeže silných anestetik. Zprávu přinesl server The New York Times.
Kamery byly nainstalovány hned ve třech operačních sálech v ženské nemocnici Sharp Grossmont ve městě La Mesa v Kalifornii, a to od července 2012 až do června 2013. Nahrávky neobsahují zvukovou stopu, nicméně ženám jde vidět do obličeje a do intimních míst jejich těla.
První hromadná žaloba byla podána už v roce 2016. V pátek ale přišla na soud nová stížnost, ve které jsou jednotlivě vyjmenovány další ženy, které se o existenci nahrávek dozvěděly teprve loni v prosinci.
"Je to šok pro všechny pacientky. Jsou z toho znechucené. Nevědí, jakým způsobem mohou být videa s nimi použita nebo kdo všechno už je viděl, protože společnost Sharp (vlastnící nemocnici) se neujistila, že bude o nahrávky postaráno," sdělila právnička Allison H. Goddardová, která poškozené ženy zastupuje. Podle ní má nemocnice k dispozici stále až tisíce nahrávek, jež na svých počítačích, které může používat jakýkoliv zaměstnanec, nijak nezabezpečila.
Hledali zloděje
Zaměstnanci nemocnice se rozhodli kamery do operačních sálů nainstalovat v roce 2012 potom, co interně vyšetřovali pravidelné mizení silných léků, které se podávaly jako anestezie. "Tři kamery byly instalovány a provozovány tak, aby byla zajištěna bezpečnost pacientek. Bylo totiž potřeba identifikovat osobu nebo více osob, které byly zodpovědné za krádež léků," uvedla nemocnice ve svém prohlášení.
"I když byly kamery určeny k zaznamenávání pouze těch jedinců, kteří se pohybovali před vozíkem s anestetiky, tak další včetně pacientů a zdravotního personálu v operačních sálech byli na kameře občas viditelní a nahráváni," potvrdila společnost Sharp tvrzení žaloby, že zasáhla do soukromí pacientek.
K pochybení nemocnice a způsobu, jakým se rozhodla řešit krádež léků, se vyjádřil i profesor z Harvardské univerzity I. Glenn Cohen, který vyučuje práva a je autorem knihy Zdravotní péče a etika. "Sharp mohl zvolit jiné, méně vlezlé způsoby, když zjišťoval okolnosti kolem chybějících léků. Zdá se, že minimálně některá videa si nějakou dobu nechávali uložena v počítači. Člověk by si myslel, že jejich odstranění bude samozřejmostí potom, co by je nemocnice prohlédla a neobjevily by se na nich žádné důkazy ohledně krádeže léků," řekl.
Mluvčí nemocnice John Cihomsky sdělil, že k videím mělo přístup jen pár lidí, kteří prošli určitou bezpečnostní prověrkou. "Videa samotná jsou a vždy byla bezpečně zajištěna," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.