Kam s migranty
V Tijuaně se koná veletrh práce pro běžence z Jižní Ameriky
23.11.2018 18:35
Do mexického města Tijuana dorazilo od minulého týdne už přes čtyři tisíce středoamerických běženců, kteří se chtějí dostat do USA a požádat tam o azyl. V tomto mexickém hraničním městě ale stráví zřejmě několik měsíců. Tamní radnice a sdružení místních podnikatelů pro ně uspořádaly veletrh práce, informovala agentura AFP.
V bílém stanu nedaleko přeplného sportovního areálu, v němž migranty radnice ubytovala, mohou nyní tito běženci získat práci a dočasné povolení k pobytu v Mexiku.
"Nabízíme jim až 10 tisíc míst v průmyslu i ve službách, mohou pracovat v továrnách, ale i jako zedníci, kuchaři, malíři nebo švadleny," uvedl šéf místního sdružení podnikatelů Salvador Díaz.
Vydělají na tom všichni - migranti dostanou práci a povolení k pobytu a zaměstnavatelé získají pracovní sílu a slevu na daních. Koordinátorka projektu Nayla Rangelová také ocenila vůli a vytrvalost těchto lidí, z nichž většina ušla za měsíc přes 4 tisíce kilometrů až z Hondurasu.
"Vypadá to dobře. Mým cílem sice nebyla Tijuana, ale než se mi naskytne jiná možnost, dočasně toho využiju," řekl agentuře AFP dvacetiletý Cesar Elvir, který doputoval do Tijuany z Hondurasu s manželkou a dvěma dětmi. Na "veletrhu práce" absolvoval pohovor a teď čeká, až mu zazvoní mobilní telefon a potenciální zaměstnavatel mu potvrdí, že ho bere jako malíře do svého podniku.
Veletrhu práce, který má trvat měsíc, jsou přítomni i zástupci mexického imigračního úřadu, kteří v případě získání práce zlegalizují pobyt běženců. Ti tak získají také přístup k mexickému sociálními pojištění.
Nejdůležitější je správná asimilace
"Pokud dostanu práci, budu se hned snažit najít maličký byt v Tijuaně," těší se čtyřiatřicetiletá Karla Vallecíová z Hondurasu. Dodala, že podání žádosti o azyl v USA je pomalejší a složitější, než si myslela.
Město Tijuana už zažilo podobnou karavanu migrantů před dvěma lety, kdy dorazilo několik tisíc Haiťanů. Mnohým z nich se podařilo dostat do USA, ale někteří zakotvili v Mexiku. "Získali jsme tehdy asi 2500 pracovníků," vzpomněl šéf místního sdružení podnikatelů Díaz. "Nejdůležitější ale je, že se dobře asimilovali, neměli jsme s nimi problémy," dodal.
Minulý týden se v Tijuaně konala demonstrace proti migrantům, kteří utíkají ze zemí Střední Ameriky před chudobou, nezaměstnaností a pouliční kriminalitou. Hněv některých místních vyvolalo kratičké video na sociálních sítích, na němž jedna Hondurasanka kritizovala jídlo, které dostala v místní ubytovně. Žena se posléze za svůj výrok omluvila s tím, že byl vytržený z kontextu a že byla zrovna rozčílená po menší hádce.
VIDEO: #Tijuana resident Eliva Villegas' thoughts on the #MigrantCaravan. pic.twitter.com/8Br4QfvX3H
- The Epoch Times (@EpochTimes) November 20, 2018
Od minulého týdne zadržela policie v Tijuaně 57 lidí, většinou kvůli držení lehkých drog, kvůli opilosti a výtržnostem, čtyři desítky z nich už místní úřady deportovaly.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.