Britové přemlouvají spojence k posilám v Afghánistánu
13.11.2009 14:15
Britská vláda přesvědčuje pomocí svých emisarů spojence v NATO i jinde, aby se mezinárodní vojenská mise v Afghánistánu posílila o pět tisíc mužů. Řekl to dnes britský premiér Gordon Brown v rozhovoru pro stanici BBC. Které země Londýn především oslovil, ale neupřesnil.
Strategie Británie je podle premiéra shodná se strategií Spojených států. Londýn hodlá vyslat do Afghánistánu dalších 500 vojáků, USA počet posil zvažují. "Potřebujeme, aby přispěli další spojenci NATO... Přesvědčujeme je nyní, aby se na břemenu podíleli... Věřím, že mohu přesvědčit země, které jen před několika týdny řekly, že žádné další vojáky nevyšlou," uvedl Brown.
Upřesnil, že Londýn vysílá své lidi napříč Evropou a oslovuje i další ze 43 zemí světa, které tvoří mezinárodní bezpečnostní síly ISAF pod vedením NATO. Požadované posily by měly hlavně přispět k výcviku afghánských vládních sil, aby mohly převzít odpovědnost za situaci v zemi.
Brown zdůraznil, že jedině dobudování afghánských bezpečnostních sil umožní návrat všech britských vojáků domů. Odmítl možnost, že by se situace v zemi řešila vyjednáváním s radikálním islámským hnutím Taliban, které podporuje mezinárodní terorismus.
To podle něj nemůže být nějakým "plánem B" pro spojence. Bude prý záležet až na budoucí stabilní afghánské vládě, zda bude usilovat o usmíření s Talibanem.
Dalších 120 vojáků dnes slíbil vyslat do Afghánistánu nový německý ministr zahraničí Karl-Theodor von Guttenberg, který je právě na návštěvě pod Hindúkušem. Nové posily, jejichž hlavním cílem má být ochrana základen, mají do Kundúzu dorazit už příští rok v lednu.
Posilami by se vyčerpal aktuální početní mandát, který misi Bundeswehru v Afghánistánu dal Spolkový sněm. Jako nejvyšší hranici stanovil 4500 mužů a žen. V Kundúzu je nyní 1100 německých vojáků. Minulý týden v Němci spravované oblasti zahájily dosud nejtěžší vojenské operace americké a afghánské jednotky. Němci zůstali na základnách a bojů se neúčastnili.
V Afghánistánu působí v rámci 71 tisíc příslušníků ISAF 9 tisíc Britů a 35 tisíc Američanů; také asi 350 Čechů. Britové chtějí vyslat dalších 500 vojáků, ale jen pokud kromě Američanů přispějí i další země. Američané, kteří v této asijské zemi mají mimo ISAF další jednotky o síle 36 tisíc mužů, nyní zvažují vyslání dalších 30 až 40 tisíc vojáků.
Foto: ČTK/AP a Royal Navy
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.