Čína si posvítí na tibetské kopírky
22.05.2010 14:00
Čínské úřady objevily novou hrozbu pro politickou stabilitu neklidného regionu: kopírky. Obávají se, že Tibeťané mohou masově kopírovat ilegální materiály, a proto zavádějí přísnější kontroly tiskových a kopírovacích center, píše americký deník New York Times.
Deník Lhasa Evening News tento měsíc zveřejnil nová nařízení, která vyžadují, aby provozovatelé některých zařízení měli speciální povolení. Zároveň bude jejich povinností zapisovat si identifikační údaje o svých klientech a jaké dokumenty tiskli či kopírovali.
ČTĚTE TAKÉ: Vlajka pro Tibet vlaje v parlamentu i na řadě radnic
Filmař z Tibetu kritizoval Čínu. Dostal šest let vězení
Modernizace znamená pro Tibeťany těžké rozhodování
„Nová pravidla jsou právě uváděna do praxe," řekl Timesům jeden z úředníkům zodpovědných za veřejnou bezpečnost.
Tibetští aktivisté uvádějí, že nová pravidla jsou částí širších snah omezit aktivity tibetských intelektuálů po nepokojích v březnu 2008. Od té doby bylo zadrženo více než třicet Tibeťanů za texty písní, eseje, telefonní rozhovory či emaily, které podle úřadů ohrožují čínskou vládu v provincii, uvedla americká organizace Mezinárodní kampaň pro Tibet.
„Jejich hlavním účelem je vzbudit v lidech strach," uvedla Woeserová, aktivistka, která má jako mnoho Tibeťanů pouze jedno jméno. „V minulosti se úřady snažily kontrolovat všechny občany. Ale postupně se zaměřily hlavně na intelektuály," řekla.
Woeserová přišla o své zaměstnání v Lhase poté, co byla v roce 2003 zakázána její kniha „Poznámky o Tibetu". Nyní žije v Pekingu pod policejním dohledem.
Čínští vůdci tvrdí, že jejich jediným cílem je zaručit stabilitu a národnostní jednotu a lepší životní podmínky pro Tibeťany. Jsou přesvědčeni, že pokud se i na dále bude dařit omezovat působení separatistických vůdců, ekonomický rozvoj země nakonec Tibeťany přesvědčí o prospěšnosti čínské vlády.
Mezinárodní kampaň pro Tibet však uvádí, že úřady netrestají jen separatisty, ale disidenty všech barev, kteří z jakéhokoli důvodu kritizují vládu či brání tibetskou kulturní a náboženskou identu. Spisovatel Tragyal byl v dubnu zatčen poté, co vydal knihu, ve které vyzývá Tibeťany, aby svá práva bránili metodou nenásilného odporu. Jeho současný stav není znám.
Za píseň o dalajlamovi do pracovního tábora
Populární tibetský zpěvák Tashi Dhondup dostal patnáctiměsíční trest v pracovním táboře. Vydal CD, ve kterém jedna z písní vyzývá dalajlamu k návratu do země. Byl odsouzen za „ponděcování rozštěpení národa".
Dalajlama uprchl do Indie v roce 1959 po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě. Uvádí, že podporuje tibetskou autonomii, ale nikoli nezávislost. Čína ale přesto tvrdí, že chce Tibet odtrhout.
Úřady v Tibetu vidí ve fotokopírkách kanály, kterými se mohou v technologicky zaostalém koutu země šířit výzvy k povstání. A to přes to, že většinu z nich vlastní Číňané. „Někdy lidé tisknou dokumenty v tibetštině, tomu my nerozumíme," řekla jedna z majitelek čínského copycentra ve Lhase Wuová. „Může jít o ilegální materiály". Jejího manžela minulý týden předvolala místní bezpečnost, aby mu vysvětlila nová pravidla.
Tenzen Lhundup, analytik ve státním Čínském centru pro výzkum Tibetu, sdělil, že „pravidla jako taková nejsou chybná". „Nikdy tu ale nic takového nebylo," uvedl. „Na jakých základech je vydávají? Myslím, že bylo bývalo rozumné předem konzultovat občany."
Ilustrační foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.