Turecké "čistky"
Davutoglu chce stíhat kurdské poslance jako teroristy
09.03.2016 16:45
Turecký premiér Ahmet Davutoglu požádal parlament, aby zrušil imunitu čelným kurdským opozičním poslancům a umožnil tak jejich trestní stíhání za údajnou příslušnost k teroristické skupině. Jde o další ze série opatření proti oponentům současného režimu - kriminalizována jsou i kritická média a čistky pokračují v justici a policii.
Tento krok může ještě více vyhrotit napětí na převážně kurdském jihovýchodě země, který zasáhlo nejhorší násilí za poslední dvě desetiletí poté, co turecká armáda loni v létě obnovila bojové akce proti separatistické Straně kurdských pracujících (PKK).
Vláda tak chce udeřit proti prokurdské Lidové demokratické straně (HDP), která bojové akce na jihovýchodě země ostře kritizuje. Vláda iniciovala už proti HDP policejní razie a prezident Recep Tayyip Erdogan opakovaně vyzývá k trestnímu stíhání poslanců strany, které pravidelně obviňuje z toho, že jde jen o odnož PKK.
Spolupředseda HDP Selahattin Demirtaş obvinění znovu odmítl a prohlásil, že nejnovější krok je pokračováním osobní msty prezidenta Erdogana. HDP totiž také blokuje snahu Erdoganovy strany AKP zavést prezidentský systém v zemi. AKP ale nemá potřebnou ústavní většinu a posílení prezidentských pravomocí nevyhovuje ani tureckým nacionalistům, kteří jinak proti pronásledování kurdských poslanců nic nemají.
Demirtaş, který se svými spolustraníky loni v prosinci vyzval ke kurdské autonomii, řekl, že odmítá násilí a chce dotáhnout do zdárného konce mírová jednání mezi vládou a PKK.
Násilné střety mezi ozbrojenci z PKK a bezpečnostními složkami pohřbily loni v létě dvouleté příměří, když se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii. Do nedávno uzavřeného příměří v Sýrii útočila na radikální islamisty i na tamější kurdské milice YPG, které obviňuje ze spolupráce s PKK. Tuto organizaci, která od roku 1984 bojuje za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku, považuje Turecko i USA za teroristickou. Její třicetiletý boj si dosud vyžádal na 45 tisíc obětí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.