Lidská práva
Disidenty nemučíme, brání se Rijád. Ochránci práv chtějí důkaz
07.12.2018 10:18
Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) v pátek požádali Saúdskou Arábii, aby umožnila nezávislým pozorovatelům navštívit zatčené disidenty. Podle listopadového prohlášení HRW jsou kritici režimu ve vězení mučeni. Saúdskoarabské úřady od května pozatýkaly téměř 20 lidí, kteří se angažovali v kauzách ochrany lidských práv.
Rijád v listopadu označil zprávy o mučení, které kromě HRW zveřejnila také organizace Amnesty International, ze nepodložené. HRW tehdy ve svém materiálu hovořila o třech ženách, které byly údajně vystaveny mučení a sexuálnímu obtěžování. V pátečním prohlášení HRW tvrdí, že dostala novou informaci o mučení další ze zadržených žen.
Organizace také poukázala na to, že Rijád lhal o vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Tento kritik nejvyšších členů vedení v Saúdské Arábii byl v říjnu zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu. Případ není dodnes zcela vyjasněn, protože se nenašlo tělo a neví se, kdo dal k vraždě příkaz. Rijád popírá obvinění, že to byl korunní princ Muhammad bin Salmán.
HRW v pátek požádala saúdskoarabské úřady, aby umožnily prošetření údajných případů mučení a špatného zacházení se zadrženými lidmi.
Saudi Arabia "is a despotic regime run by one family, where women are treated not as second-class citizens, third-class citizens. It’s a regime that does not tolerate dissent, where there is no democracy" - @SenSanders #YemenCantWait #Yemen https://t.co/RX175ZKAdF
- The Real News (@TheRealNews) 3. prosince 2018
Režim nechal od května zatknout nejméně deset žen a sedm mužů a obvinil je z vlastizrady a snahy narušit stabilitu země. Stalo se to krátce předtím, než Saúdská Arábie umožnila ženám řídit automobily. Chášukdží, který byl kritikem korunního prince, ve svých článcích poukazoval na to, že režim sice provádí reformy, avšak netoleruje žádnou formu dialogu. Poslední rok před smrtí žil novinář v USA.
Amnesty International uvádí, že někteří ze zadržených byli sice propuštěni, ale část jich je stále ve vazbě. Za mřížemi je podle ní stále devětadvacetiletá Ludžajn Haslúlová i penzionovaná profesorka Azíza Júsifová. Nebyla proti nim vznesena obvinění a ženy nemají kontakt s právníkem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.