Duševní vlastnictví
Hackerské útoky? Čína se rázně ohradila vůči obvinění
21.12.2018 07:30
Čína ostře odmítla obvinění z hackerských útoků zaměřených na získání duševního vlastnictví a citlivých obchodních informací, které vůči Pekingu vznesly Británie, Spojené státy a další země. Čínské úřady zároveň vyzvaly Washington, aby stáhl obžalobu vůči dvěma Číňanům, kteří podle USA stojí za útoky na americké námořnictvo či NASA.
Čínské ministerstvo zahraničí reagovalo na čtvrteční informaci o varování západních vlád, že skupina hackerů známá jako APT10, která má na svědomí útoky na firmy a instituce v řadě zemí, působí pod záštitou čínské vlády. Kyberzločinci údajně útočili v Evropě, USA či Asii s cílem získat duševní vlastnictví a citlivé obchodní informace.
"Vyzýváme americkou stranu, aby okamžitě korigovala své chybné kroky a ustoupila od svých nactiutrhačných pomluv souvisejících s internetovou bezpečností," uvedlo čínské ministerstvo.
Americké ministerstvo energetiky sdělilo, že útoky APT10 trvají přinejmenším od roku 2014 a za tu dobu hackeři ukradli citlivé informace nejméně ve 12 zemích. Čtvrteční společné prohlášení je podle médií snahou o koordinovaný tlak vůči Číně z více než desítky států včetně Německa, Kanady, či Japonska.
Čínská reakce se zaměřila především na USA, avšak i Británie a další země podle Pekingu učinily "pomlouvačné komentáře".
Čínské ministerstvo vyzvalo k okamžitému stažení obžaloby vůči dvojici identifikované jako Ču Chua a Čang Ťien-kuo, která má podle Washingtonu vazby na čínské ministerstvo státní bezpečnosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.