Navzdory protestům
Indie dá občanství nemuslimům z okolních zemí
08.01.2019 22:22
Indický parlament schválil zákon umožňující udělení občanství nemuslimům, kteří údajně čelí pronásledování v některé ze sousedních zemí. Rozhodnutí vyvolalo protesty proti přistěhovalcům ve svazovém státě Ásám na severovýchodě Indie.
Indie poskytne možnost získat občanství vyznavačům hinduismu, křesťanství a dalších náboženských směrů, jako je džinismus, zoroastrismus či sikhismus, kteří se do země dostali nelegálně z Bangladéše, Pákistánu či Afghánistánu. Zákony doposud zakazovaly udělit občanství těm imigrantům, kteří vstoupili do země ilegálně. Ministr vnitra a zároveň člen Indické lidové strany (BJP) Radžanát Singh odmítl, že zaváděný zákon o občanství je diskriminační.
Opatření připravené vládnoucí Indickou lidovou stranou (BJP), která zastává hinduistický nacionalismus, má v rámci kampaně vedené premiérem Naréndrou Módím před dubnovými parlamentními volbami prezentovat Indii jako útočiště pronásledovaných muslimů po celém světě.
Demonstranti ve svazovém státě Ásám v úterý ráno postavili barikády se zapálenými pneumatikami, vyrabovali místní stranické pobočky BJP a až do odpoledne blokovali dopravu a donutili většinu prodejců nechat zavřené své obchody. Policie k rozehnání srocených davů použila slzný plyn. Podle mluvčího ásámské policie bylo zatčeno na 700 protestujících.
Podle organizátorů protestů zákon umožňuje udělovat občanství pouze na základě náboženského přesvědčení, což je v rozporu s indickou sekulární ústavou. Také tvrdí, že poskytnutí občanství migrantům z Bangladéše, s nímž stát Ásám sdílí dlouhou prostupnou hranici, ohrozí původní ásámské obyvatele. "Už tu máme spoustu muslimských migrantů, kteří se do Ásámu dostali nelegálně v uplynulých letech. Teď se vláda snaží udělit občanství ještě hinduistům z Bangladéše. Chceme, aby ilegální migranti byli zadrženi a vráceni zpět bez ohledu na svou víru," řekl jeden z vůdců demonstrací.
Indický deník Hindustan Times uvedl, že demonstranty podpořila také ásámská separatistická organizace Spojená osvobozenecká fronta Ásámu (ULFA) bojující za sebeurčení původního ásámského obyvatelstva a odmítající přistěhovalce z Bangladéše. "Ásámci se považují za Indy. Ale pokud z nás centrální úřady svým jednáním udělají menšinu (v Ásámu), budeme zvažovat, jestli chceme zůstat v Indii," řekl jeden z lídrů organizace.
V červenci indická vláda podporovaná ásámskými představiteli zveřejnila seznam až čtyř milionu lidí žijících v Ásámu, které označila za ilegální imigranty z Bangladéše a kterým hrozí ztráta indického občanství a deportace. Podle serveru BBC bylo opatření namířeno především proti muslimským Bengálcům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.