Nezávislost
Iráčtí Kurdové plánují referendum. Bagdád i Turecko se bouří
07.06.2017 22:04
Irácká autonomní oblast Kurdistán chystá referendum o nezávislosti na 25. září. Uvedl to ve středu na twitteru poradce kurdského prezidenta Himin Havrámí. O lidovém hlasování o samostatnosti, se kterou ale nesouhlasí vláda v Bagdádu ani některé okolní země, například Turecko, hovoří iráčtí Kurdové už několik let. Tato otázka se však stala aktuální s oslabováním pozic teroristického hnutí Islámský stát (IS), k němuž právě kurdské milice výrazně přispívají.
"Důležitá zpráva. Referendum v Kurdistánu o nezávislosti bude 25/9/2017," napsal na svém twitterovém účtu ve středu Havrámí. Na datu se podle kurdské televize Rudaw shodli zástupci kurdských politických stran na schůzce, jíž předsedal prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání.
Havrámí také uvedl, že hlasování by se mělo konat ve třech provinciích, které nyní tvoří autonomní Kurdistán, ale i v ropné provincii Kirkúk, na niž si Kurdové činí historický nárok.
Podle jednoho z kurdských lídrů Hušjara Zabarího by mělo lidové hlasování dát kurdskému vedení silný mandát pro jednání s Bagdádem, až bude IS v Iráku poražen. Zabarí už v dubnu uvedl, že referendum by neznamenalo automatické vyhlášení nezávislosti.
Šéf kurdské bezpečnostní rady a syn kurdského prezidenta Masrúr Barzání už dříve prohlásil, že by bylo nejlepší po porážce IS v Iráku vytvořit tři administrativní celky (šíitský, sunnitský a kurdský), aby se předešlo dalšímu sektářskému násilí.
Proti samostatnému Kurdistánu se ale nestaví jen vláda v Bagdádu. Proti jsou také Írán, Turecko a Sýrie, v nichž žije početná kurdská populace a které se obávají nárůstu separatistických tendencí.
Irák je dosud jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s vlastní správou - mají svůj parlament, vládu i armádu. Právě kurdské jednotky, takzvaní pešmergové, se významně podílejí na bojích proti Islámskému státu (IS) v Iráku i Sýrii na straně mezinárodní koalice vedené USA.
Před třemi lety ovládal IS v Iráku asi třetinu jeho území, v posledních měsících ale utrpěl značné ztráty. Jeho poslední baštou zůstalo město Mosul, které ale zřejmě už brzy budou mít zpět celé pod kontrolou vládní jednotky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.